Renkler ve etkileri
Menu

Renkler ve etkileri

renkler

Uzmanlar uzun seneler yaptıkları araştırmalar ile renklerin ruh halimiz üzerinde olan etkilerini kanıtladılar. Renkler beynimizde sinir sistemimizin merkezine direk etki yapıyor, böylece pek çok kimyasal salgılanıyor. Bu kimyasallar hem duygusal hem de fiziksel olarak bizi ciddi manada etkiliyor. İşte, renklerin etkileri ;

çocuk odası

Çocuk odaları ne renk olmalıdır?

Yapılan araştırmalarda yeni doğan bebeklerin odaları sarı renk yoğunlukta döşenirse bebekler daha fazla ağlıyor ve huzursuz oluyor. Kırmızı, mavi ve sarının birlikte kullanıldığı  odalar erkek çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. Mor, eflatun, açık mavi ve sarı, yeşil uyumlu tonlar ise kız çocukların duygusal ve bedensel gelişimi için kullanılmalıdır. Hiperaktif çocukların odalarında mümkün olduğunca koyu kırmızılar kullanılmamalıdır. Çünkü, kırmızı enerji veriyor ve hiperaktiviteyi tetikliyor.

yatak odası

Yatak odası ne renk olmalıdır?

Amerika’da şiddet suçluları genelde psikolojik tedavi görürken odaları pembeye boyanıyor. Çünkü pembe renk sakinleştirici ve rahatlatıcı bir renktir. Ayrıca enerjiyi boşaltan ve sakinlik veren bir tondur. Mor ve tonları yani  lila, mürdüm vb. sakinlik ve dinginlik yaratır. Dinlenme moduna sokar. Bu nedenle yatak odalarında rahatlıkla kullanılabilir.

oturma odası

Oturma odaları ne renk olmalıdır?

Oturma odanızı dekore ederken kullanacağınız  renkler, doğa ile uyumlu renkler olursa hem dinlenir hem de huzur bulursunuz. Yeşilin hemen her tonu, toprak renkleri ve onları dengeleyen nötr tonlar rahatlıkla kombinlenir. Hatta gökyüzü tonlarını da katarak kendinizi mutlu eden bir dekorasyona sokabilirsiniz.

mavi renk

Uzmanlar kilo veremiyor ve diyet sorunları yaşıyorsanız, mavi tonları kullanılmasını öneriyor. Buzdolabı üstüne bile aslına mavi tonlarda ki magnetler dolaptan uzak durmanızı sağlayabilir.Bunun nedeni, hiçbir yemeğin mavi renk olmamasıdır. Bu nedenle beynimiz, yemek ile ilgili hiçbir uyarım almamaktadır.  Kırmızı ve turuncu tonları iştahı arttırır. Aynı anda turuncu, sosyal ve sohbet etmeyi sağlayan bir renktir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.