Menu

Renk uyumu

Renk uyumu sağlandığında ortaya şık evler, tarz kıyafetler çıkmaktadır. Renkler, algılamamız açısından ve sağlığımız için çok önemlidir. Özellikle, uyum içinde kullanılan renkler huzur, mutluluk, neşe ve sağlık verecektir.

Renk çemberi

Renklerde uyum sağlamak için, özel bir yeteneğe sahip olmanız gerekmemektedir. Bunun için de kullanılan bir renk çemberi vardır. Çemberde mavi, kırmızı ve sarı üç ana renk olarak kabul edilir.  Yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumludur.  Birbirlerinin tam karşısına düşen renkler ise, tamamlayıcı renkler olarak kabul edilirler. Örneğin, yeşil- kırmızı, mor-sarı gibidir. Bu tamamlayıcı renkler beyni yormazlar, birbirleri ile aynı zamanda kontrast oluştururlar. Renk çemberinde yan yana gelen renkler, sarı-yeşil, mavi-mor, kırmızı ve turuncu gibi tonlar ise benzer renkler ile adlandırılırlar. Dinlendirici ve sakin tonlardır. Sakin ve huzur ön planda olsun isterseniz, tek rengin farklı tonlarını kullanmak önemlidir. Doğaya bakarsanız, mesela masmavi bir deniz, yemyeşil ağaçlar, açık mavi bir gökyüzü sizi daima çok iyi hissettirir, işte bu tonlar benzer tonlardır. Fakat canlılık isterseniz, parlak renkler ile nötr tonlar mutlaka denge içinde kullanılmalıdır. Renk çemberinin karşılıklı olduğu tonlar, sıcak ton ile soğuk bir tonu bir arada kullanarak dengeyi bulmanızı sağlamaktadır.

Eğer evde dekorasyon uygulaması yapıyorsanız, en iyi uyum 60-30-10 formülü ile ortaya çıkmaktadır. Bu formülü uygulamak için üç renk seçiyorsunuz. Birinci renk, odaların duvarlarına %60 oranında uygulanır. İkinci renk mobilya ve eşyalara %30 olarak uygulanır. Aksesuarlarda %10 oranında üçüncü renk kullanılır. Böylece ortaya dengeli ve uyumlu renkler ile döşenmiş alanlar ortaya çıkmaktadır. Zeminler için koyu renk uygulanabilir, duvarlarda orta koyular, tavanlar ise en açık tonlar olabilir. Bütün bu uygulamalar renk uyumunu oluştururlar. Renk uyumu yaratmak için, koyudan açığa gitmek her zaman başarılı sonuçlar verir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.