Reflü hastalığı nasıl teşhis edilir?
Menu

Reflü hastalığı nasıl teşhis edilir?

reflü nedir

Reflü hastalığı, yemek borusunun mide ile birleştiği noktada olan kapakçığın işlevini yerine getirmemesi ile midede bulunan asidin yemek borusuna çıkmasına verilen isimdir. Bu kapakçığın bozulması pek çok nedenle oluşabilir. İşte, reflü hastalığı nedir ve nasıl teşhis edilir?

reflü belirtileri

Reflü hastalığının başlıca bulgusu, göğüste yanma ve ağız içine gelen yakısı acı sıvıdır. Fakat, bazı hastalarda bu bulgular yoktur. Midede yanma, ekşime, ses kısıklığı, boğazda yanma, kuru öksürük, yutkunma zorluğu, göğüs ağrıları ve sık çürüyen dişlerdir. Kahve, kola, alkol ve gazlı içecekler ile bu bulgular daha şiddetli hale gelir.

Reflü hastalığının teşhisinin koyulması için, gastroskopi, KBB muayenesi, Ph-metre analizi, yemek borusu filmi ve karın ultrasonografisi yapılmalıdır. En ciddi ve teşhisi koymaya yarayan ph-metre ile yapılan ölçümdür. Ph-metre ile yapılan ölçümler, genelde ağza acı su gelen hastalar değildir.

pH-metre ile test nasıl yapılır?

pH-metre ile reflü tanısı koyulması için hastanın  yemek borusu içine bir kateter yerleştirilir. Yemek borusunun mide ile birleştiği noktada asit ölçümü yapılır. 24 saat sonunda, gün içinde kaç kez reflünün olduğu ve ne kadar sürdüğü tespit edilmiş olur. Bu şekilde hastaya reflü tanısı koyulur.

Bu teste girilmeden 1 hafta önce mide ilacı kullanılmaz. Hasta işlem sırasında uyutulmaz çünkü yutma eylemini bilinçli bir şekilde yapması gerekir. Hiçbir ağrı ve sancı işlemde çekilmez yaklaşık 1-2 dakika içinde işlem biter. Kataterin ucuna bağlanan elektronik bir aygıt vardır. Hasta gün içinde rahatsız olduğunda bu aygıta basarak o anları işaretler. 24 saat sonra aletten ayrılan hasta tetkiklere alınır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.