Menu

Refleksoloji nedir

ref baş

Refleksoloji yardımcı tedaviler arasındadır. Yaklaşık 5.000 yıllık bir tarihi vardır. Eski mısır medeniyetinde kullanıldığına dair hiyeroglifler bulunmuştur. Ayakta bulunan sinirlere yapılan baskı ile tedavi yapılmaktadır. Bir nevi ayak masajı da denilebilir.

refleksoloji1

Ayaklarımızda bulunan refleks noktalarına uygulanan basınç ile sinirler ve kan dolaşımı uyarılarak hastalıklara çare olunur. Akupunktur ile hemen hemen aynı prensipler ile tedavi uygulanır. Vücudumuzda bulunan organlar ve salgı bezleri düzgün çalıştıklarında rahat bir enerji akımı vardır. Refleksoloji, bu enerji akımını düzene sokar ve dengede tutar. Refleksoloji, ayak kadar eller ve vücudun belirli noktalarına uygulanmaktadır.

ref2

Refleksoloji, stresi azaltır. Pek çok hastalığımız stres kaynaklıdır. Kalp, dolaşım, tansiyon ve solunum sorunlarının %80’i stres kaynaklıdır. Refleksoloji ile toksinler atılır, kan dolaşımı dengeye girer. Metabolizmamızın enerji seviyesini yükseltir. Fiziksel yorgunluğu giderir.

ref3

Refleksoloji, ayaklarda refleks noktalarının uyarılması ile çalışan bir sistemdir. Vücudun her noktası, ayaklarda bir noktaya karşılık gelmektedir. ayağın yuvarlak ve alt kısmında bulunan etli bölge mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Baş ağrıları, baş parmağın hemen altına uygulanacak basınç ile çözümlenmektedir. Basınç uygulanacak noktalar genellikle ayak tabanlarındadır. Bir refleksoloji uzmanı, ayak yapısından belirli rahatsızlıklarımızı da hemen teşhis edebilmektedir.

ref5

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.