Menu

Refleksoloji nasıl yapılır

refleks baş

Uzakdoğu tıbbında çok uzun zamandır kullanılan bazı şifa teknikleri arasında çeşitli masajlar ve enerji çalışmaları vardır. Pek çoğumuz yapılan masajlara ve enerji çalışmalarına inanmıyoruz. Fakat, bugün Avrupa’da  bile artık bu teknikler ameliyat öncesi hastalara kullanılmaya başlandı.

refleksoloji1

Refleksoloji, ayaklara uygulanan özel bir masaj tekniğidir. Ayak ve ellerimizde organlarımıza karşılık gelen refleks bölgeleri vardır. Refleksoloji ile, kan akışı hızlanır ve sinir blokajları çözülür. Stres ve gerilim azaltılır. Vücuttan toksin atılmasına ve çeşitli hastalıkların yarattığı bulguların yok edilmesi için kullanılır.

refleks2

Refleksolojide, genelde üç aşama vardır. Birinci aşama olan ilk seansta, organların ve onlara bağılı bezlerin ve vücut uzuvlarının kontrolü yapılır. İkici aşamada, tıkanıklıklar ve kan dolaşımı, sinir akımı iyileştirme yardımı yapılır. Üçüncü aşamada yapılan tedavinin sürekliliği sağlanır.  Genelde stresli alakalı tüm hastalıklarda çok iyi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Refleksolojinin her hangi bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle her yaştan hasta rahatlıkla seanslara katılabilir. Güvenli ve yan etkisiz bir tedavi olduğundan istenilen sıklıkta alınabilir.

refleks3

Ayaklarımız çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Vücudumuzda oluşan çeşitli rahatsızlıklar ayaklarımızda kendini belli eder. Örneğin ayak çukurluklarında oluşan sertlikler akciğer sorunlarını belli eder. Ayağın her noktası bir hastalık nedenli işaretler taşır. Bazı bölgelerde olan sertlikler dağıtılınca hasta kendini iyi hisseder. Her şeyden önce yapılan ayak masajı insanı rahatlatır ve gevşetir. Bu nedenle bile refleksoloji tedavisi çok faydalıdır.

refleks4

Ellerde de refleks noktaları vardır fakat ellerimizde ki bu noktalar çok daha derinde olduğundan daha az duyarlıdırlar. Refleks noktaları genelde avuç içlerindedir, parmaklar ise başa karşılık gelir. Ayaklar kadar etkili olmasa da faydası vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.