Ramazan ayında ne yemeliyiz
Menu

Ramazan ayında ne yemeliyiz

ramazan baş

Ramazanda, düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığımız olmazsa pek çok mide rahatsızlığı yanı sıra tehlikeli hastalıklara da yakalanabiliriz. Uzmanlar ramazanda yemek yeme konusunda uyarıyor ve sağlıklı tarifler ve reçeteler veriyor. İşte, ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz;

ramazan sofrası

Oruç tutuyorsanız mutlaka sahur yemeği yenilmelidir. Sahurda, yoğurt, süt, peynir gibi hafif kahvaltılar veya çorba, zeytinyağlı içeren beslenme tarzı yapılmalıdır. Eğer, gün içinde hızlı acıkıyorsanız, acıktırmayı geciktiren baklagiller, bulgur pilavı meyve tüketilmelidir. Sık acıkanlara önerilen lifli gıdalar sizi gün boyu tok tutacaktır.

Uzmanlar iftar sonrası 1-1.5 saat aralıklarla yemek yemenin mide ve metabolizmamız için gerekli ve sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Yani akşam iftar sonrası zeytin ve su ile iftar açıp, çorba içmek ve 1 saat kadar sonra zeytinyağlı, sebze ve tavuk, et yemek daha sağlıklıdır.

ramazan 5

İftarda hafif salatalar ve çorba ile başlanılırsa çok sağlıklıdır. Kan şekerini hızlı yükseltmeyen bulgur pilavı, kepek ve çavdar ekmeği, makarna gibi posalı yiyeceklere yönelmek gereklidir. Bütün gün aç kalıp, yemek yedikten sonra kan şekeriniz hızla yükselirse baş dönmesi, bulantı ve ağırlık hissi yaşayabilirsiniz.

Ramazan ayı boyunca günde 1.5-2 litre kadar su içmek, maden suyu tüketmek de gereklidir. Özellikle maden suları kaybedilen mineralleri yerine koyacak, su böbreklerin ve organların çalışmasına yardımcı olacaktır.

ramazan4

İftarda şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmelidir.  Sütlü tatlılar şeker oranı daha düşük olan tatlılardır. Bu nedenle sütlaç, güllaç tercih edilmelidir. Yemek yerken yavaş ve küçük lokmalarla yemek, iyice çiğnemek gereklidir.

İftar sonrası oturmak yerine yemekten 30-35 dakika sonra yavaş yürüyüşler yapmak sindirim sisteminizi destekleyecektir. Ayrıca iftar sonrası içilen 1 bardak sıcak ve açık çay sindirim sistemini hızlandıracaktır.

ramazan

Izgara, haşlama ve fırında yapılan az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Kavrulmuş, yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kabız olmamak için kesinlikle sulu ve lifli gıdalar tercih edilmelidir. Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ile zeytinyağı mutlaka kullanılmalıdır.

Hayırlı Ramazanlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.