Menu

Ramazan ayında ağız kokusu nasıl engellenir

koku baş

Ağız kokusu çekilmez bir hal alabilir ve günlük hayatı etkileyebilir. Özellikle Ramazan ayında ağzınız kokuyorsa bu sizi çok rahatsız edebilir. Ağız kokusunu azaltmak için diş hekimleri belirli yöntemler öneriyor. İşte, Ramazan ayında ağız kokusunu engellemenin yolları ;

koku3

Şeker hastalığı, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, böbrek ve karaciğer yetmezliği, diş ve diş eti sorunları ağız kokusunda genel olan nedenlerdir. Özellikle Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak kötü nefes ve kötü tat alma artabilir. Ramazan ayında kötü nefes kokmasının başlıca nedeni, açlık nedenli vücudun verdiği kimyasal tepkimeler ve dişlerde, ağız içinde biriken bakteriler olarak sayılabilir. Su içilemediğinden ağız kuruluğu nedenli ağız kokusu oluşumu da olabilir.

Ağız içinde tükürüğümüz ağız ve dişleri yıkar ve korur. Tükürüğün azalması demek ağız enfeksiyonlarına karşı karşıya kalmak ve kokuyu ortaya çıkarır. Ramazan ayı boyunca ağız kokusunu engellemek istiyorsanız yapılacak şey, oruç harici kalan vakitlerde bol su ve sıvı tüketmektir.

koku2

Bir diğer öneli konu ise ramazan ayı içinde şekerli gıdaların tüketiminin artmasıdır. Şekerli olan tatlıları fazla yemek ağız içinde özellikle dişlerde plak oluşumunu hızlandırır. Uzmanlar şekerli gıdaların yenilmesinden sonra, dişlerin çok iyi fırçalanması ve dil, dil arkasının, yanakların temizlenmesinin gerekliliğini söylüyor. Diş ipi kullanımı yanı sıra gargaranın sıklıkla yapılması gerekir. Böylece oluşan plak dağılacak, dil ve yanak çevresinde oluşabilecek bakteriler engellenecektir. Ağız kokusu azalacaktır.

koku4

Ramazan ile birlikte yenilen iftar yemeklerinde bol sarımsaklı, soğanlı gıdalar ertesi gün midede rahatsızlık yaratarak kötü koku yapabilir. Bu nedenle daha çok lifli, posalı ve haşlama, kızartma gibi sindirimi kolay gıdaların seçilmesi ağız kokusunun önüne geçecektir. Üstelik bu tarz gıdalar kabızlığın da önüne geçerek bağırsaklarınızı, mideyi rahatlatacaktır.

koku1

Ramazan ayında bol su içtiğiniz, yediğinize ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokunuz devam ediyorsa mutlaka bir hekime gözükmekte de fayda vardır. Ağız kokusunun altında oluşabilecek olan çeşitli enfeksiyonlar kontrol edilmelidir. Ayrıca bir diş hekimine düzenli olarak kontrol olmak oluşabilecek olan plakları ve çürükleri temizletmek gereklidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.