Rahim dönüklüğü, rahim sarkması
Menu

Rahim dönüklüğü, rahim sarkması

rahim dönmesi ve sarkması

Kadınlarda görülebilen önemli rahatsızlıklardan biri de rahim dönüklüğü ve rahim sarkmasıdır. Bu konularda uzmanların yaptıkları değerlendirmeleri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Uterusla ilgili pozisyon bozuklukları:

Uterus, korpus serviks bölümleri açıklığı öne doğru bakan bir açıyla kemik pelvis içinde durmaktadır. Spina iskniadkalar arasından geçmekte olan çizgi uterus istmus bölgesinden geçmektedir. Uterus’un bu pozisyondayken olan sapmaları, Rahmin arkaya dönük veya meyilli olması (retroversio-fleksio) ve rahmin iç kısmının dışa dönmesi (inversio uterus) şeklindedir.

Uterus’un arkaya dönük olması – retrovert uterus:

Uterus’un vajina ile olan açısal ilişkisine versiyon adı verilmektedir. En sık görülen pozisyon bozukluğu da uterusun arkaya dönük olmasıdır. Korpus ile serviks arasında olan açısal ilişki de fleksiyon olarak adlandırılmaktadır.

Kadınların yaklaşık %10’unda, uterusun arkaya dönük olması ve korpus serviks açısının arkaya doğru bükülmesi birlikte görülmektedir ve buna da retroversiyo-fleksio uteri adı verilmektedir. Uterus arkaya dönük durumdayken hareketliyse önemsiz bir durumdur. Ancak arkaya yapışık ise bu durum önemlidir. Doğumda pelvis dokuları gevşemekte ve yırtılmaktadır, ya da menopozda hormonlar çekilmektedir. Bu dönemde meydana gelen uterus atrofisi ve bağlarının zayıflaması neticesinde retroversio-fleksio uteri ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazı hastalarda şikayet oluşturmaz ancak bazı hastalarda ağrılı adet görme ve bel ağrısına neden olabilmektedir. Uterusu bu durumda olan kadınlar hamile kaldıklarında, hamileliğin 2-3. aylarında uterus kendiliğinden düzelmektedir. Sık olmamakla birlikte idrara çıkmada güçlük ve düşük gibi olumsuzluklar görülebilmektedir.

rahim sarkması

Retroverts uterus tedavisi:

Hastada şikayet söz konusu değilse tedavi edilmesine gerek duyulmaz. Eğer şikayet varsa ve mevcut durum retrovert uterusa bağlı olarak düşünülüyorsa ve yapışık değilse, bimanuel muayene ile uterus antevert pozisyona çevrilebilir. Vajinadan uygulanan pesser denen halkalar sayesinde uterus hem öne çevrilir hem de vajina içinde yukarı pozisyona getirilebilir. Bu yapıldığında hastadaki bel ve kasık ağrıları ortadan kalkıyorsa, rahimi bu pozisyona getirmek için operatif tedavi yapılabilir.

Uterus’un vajinal kanala inmesi – Desensus uteri:

Bu durum uterus’un standart pozisyonundan aşağıya doğru inmesini ifade etmektedir. Bu durumun neticesinde serviksin vajina girişine kadar gelmesine desensus uteri denmektedir. Uterus, pelvis tabanını meydana getiren kasların ve uterusu tutmakta olan ligamentlerin doğumda defekt olması ve bağ dokularının gevşemesi neticesinde yer değiştirebilmektedir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda da bazen desensus görülebilmektedir. Desensus uteriden aşağıya doğru sarkma hissi ve kasıklardaki ağrıdan dolayı bahsedilebilir.

Uterus’un vajinadan dışarıya sarkması – prolapsus uteri:

Uterus’un tamamının vajinadan çıkmasına ve vulvada görülmesine total prolapsus, serviks kısmının dışarı çıkmasına da subtotal prolapsus denmektedir. Desensus uteri başlangıcından sonra tekrarlayan doğum, öksürük, ıkınma ve ağır kaldırma tarzındaki durumlar uterus prolapsusa neden olmaktadır. Vakaların büyük bir bölümünde ikinci derece perine yırtığı görülmektedir. Total prolapsus’ta dolaşım zorluğu meydana geldiği için servikste ülser, çatlak ve enfekte akıntı görülebilmektedir.

Tedavi şekli cerrahi operasyondur. Bu durumu önlemek amacıyla doğum sırasında epizyotomi zamanında açılmalıdır. Hasta puerperal evredeyse ıkındırılmamalı ve ağır yük kaldırması önlenmelidir. Operasyonda mesane ve rektumun fonksiyonları düzenlenir.

Uterus’un ters-yüz olması – inversio uterus:

Uterus’un iç yüzünün doğumdan sonra dışarıya dönmesine inversio uterus adı verilmektedir. Gevşek uterusta doğumdan sonra plasentayı çıkarmak amacıyla kordondan tutulup çekilmesi sırasında meydana gelmektedir. Kramp şeklinde ağrı, kanama ve sonucunda da şok gelişimi olabilir. Tedavisinde genel anestezi uygulanır ve steril ortamda düzeltilir. Başarı elde edilemediğinde ise operatif tedavi yolu denenmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.