Menu

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nedenleri nelerdir

rahimagzikanser

Rahim ağzı kanseri, uterusun (rahim) üst kısmı ile vajinayı birbirine bağlayan konik biçimli serviks (rahim ağzı) bölgesinde ortaya çıkar. Rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonuna yanıt olarak serviks duvarında anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlamasıyla gelişmeye başlar. Anormal servikal hücreler bir araya gelerek tümör adı verilen bir kitle oluşturabilir. Benign (iyi huylu) tümörler yayılmaz ve genelde zararsızdır. Malign (kötü huylu) tümörler ise bulundukları yerden yayılarak hayati tehlike oluşturan kansere dönüşürler. Rahim ağzı kanseri servikal kanser veya serviks kanseri olarak da bilinir.

Rahim ağzı kanserinin nedenleri

Hemen hemen tüm rahim ağzı kanserleri, human papillomavirüs (HPV) tiplerinin birinden kaynaklanır. Dünya çapında yaygın bir virüs olan HPV’nin pek çok tipi belirlenmiştir; ancak rahim ağzı kanseri vakalarının üçte ikisinden fazlasında yüksek riskli HPV tip 16 ve 18 saptanmıştır.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri

# Rahim ağzı kanserine özgü spesifik bir belirti olmadığı için, rahim ağzındaki kanser öncesi oluşumların ve kanserlerin etkili bir şekilde tedavi edilebilecekleri bir aşamada tespit edilmesinde düzenli Pap taraması büyük önem taşır. Ancak % 55 başarı şansı olan Pap taramasının yerine daha geçerli bir teşhis aracı geliştirilmeye çalışılmaktadır. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nde ilk denemelere göre % 95’lik bir başarıyla kansere yol açan iki önemli virüsü tarayan yeni bir HPV testi geliştirilmiştirRadikal, 19.10.2007, http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=236090&tarih=19/10/2007 . Hastalık ilerledikçe, kadınlarda aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görülebilir: Anormal vajinal kanamalar:
# Düzenli adet dönemleri (menstrual periyodlar) arasında görülen kanamalar
# Cinsel ilişki, vajinal duş ya da pelvik muayene sonrasında kanama
# Adet dönemlerinin (menstrual periyodların) öncesine göre daha uzun ve ağır geçmesi
# Menopoz sonrasında kanama
# Vajinal akıntıda artış
# Pelvik ağrı
# Cinsel ilişki sırasında ağrı

Rahim ağzı kanseri ve kanser öncesi oluşumlarının tedavisi

Kanseröz ve pre-kanseröz servikal oluşumlarda birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Her vakada hasta ve hekim en uygun tedavi yöntemine karar verir. Ayrıca saptanan lezyonun evresi de tedavinin seçiminde önem kazanmaktadır: Erken evrelerde Lazer, Kriyocerrahi (oluşumu dondurma), LEEP (Elektrocerrahi eksizyon yöntemi – Loop electrosurgical excision procedure: Rahim ağzından lezyonlu bölgenin kesilip çıkarılması. Konizasyon (koni şeklinde doku parçasının alınması) yöntemlerinden uygun görülenler uygulanabilir. İleri evrelerde Histerektomi (kadın üreme organlarının alınması), Radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (antikanser ilaçları ile tedavi) yöntemlerinden biri veya uygun olan kombinasyonları uygulanabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.