Rahim Ağzı Kanseri tedavisi
Menu

Rahim Ağzı Kanseri tedavisi

rahim ağzı kanseri

Rahim Ağzı Kanseri tedavisi

Kadınlarda sıklıkla görülen bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, genç yaşlarda öncü hücreler ile başlayabilir. Bu nedenle düzenli smear testi yaptırmak ve muayene olmak gereklidir. Çünkü ilerlediğinde diğer organlara ve diğer dokulara hızla yayılır. Erken teşhis ve tanı koyulduğunda hastalar sağlıklarına kavuşmaktadır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Rahim ağzı kanserinin başlangıcında bir belirtisi yoktur. Hastalığın ilerlediği dönemde, fazladan kanamalar, ağrılı ilişki, artan akıntı ve kasık ağrıları görülebilir. Rahim ağzı kanserine risk taşıyan kişiler; çok eşli olanlar, ergenlikle cinselliği başlayanlar, bakteri enfeksiyonu geçirenler, ekonomik durumun kötü olması, C, A vitamin eksikliği, sigara içmek, sünnetsiz eşle birlikte olmak, bağışıklık sistemi düşüklüğü sayılabilir.

Rahim ağzı kanseri tedavisi

Rahim ağzı kanseri sinsi ve hızlı yayılan bir kanser türüdür. Genelde başladığında bir belirti vermediğinden her yıl 2 defa jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmak gereklidir.  Rahim ağzı kanseri belirti verdiğinde genelde çok ilerlemiş dönemdedir. Bir hekime başvurduğunuzda, hekim size özel hayatınızla ilgili sorular sorar ve jinekolojik muayene yapar. Genelde tanı için, sistoskopi, proktoskopi uygulanabilir. Bu uygulamalar genel anestezi altında idrar yolundan girilerek mesaneye ulaşılır. Veya vajina içinden girilerek içerde ki hasta olan bölgeden parça alınmasıdır. Biyopsi yapıldıktan sonra, genel cerrah tarafından ameliyat yapılmaktadır. Hastalıklı bölge ve etrafı komple çıkarılarak, uygun tedaviye başlanır. Rahim ağzı kanseri tedavisinde kanserin yayılımı ve kadının yaşı çok önemlidir. İlerlemeyen ve başlangıç aşamasında olan kanserlerde, bölgesel temizlik yapılabilir veya tamamı alınarak radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir. Şu anda rahim ağzı kanseri için uygulanan aşılar ile o bölgede kanserleşmeyi sağlayan bakteri ve mikroplar engellenmektedir. Bazen hamilelik ile de kanser başlayabilir. Hamilelik sonuna kadar tedavi yapılmayabilir. Rahim ağzı kanserinde en önemli tedavi genelde doktorlar tarafından yapılmalıdır. Kanser hastalığının tedavisinde lenflere yayılma gibi nedenler hastalığın tedavisinde çok önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.