Rahim ağzı kanseri önleme aşısı (HPV aşısı)
Menu

Rahim ağzı kanseri önleme aşısı (HPV aşısı)

rahim ağzı kanseri aşısı

Rahim ağzı kanseri dünyanın en çok görülen kanser türleri arasındadır. Aslında HPV isimli bir virüs kaynaklı olan bu kanser, meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanserdir. Bulaşıcı bir virüs olan HPV, belirti göstermediğinden tehlikelidir. Yaklaşık 100 den fazla çeşidi vardır. Bunlar arasında HPV16 ve 18 virüsleri rahim ağzı kanseri yapmaktadır.

rahim ağzı kanseri tanısı

Rahim ağzı kanseri tek eşli kadınlarda daha az görülmektedir. HPV virüsü, cinselliği yaşayan ve çok partneri olan, uzun süre doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içen kadınlarda çok daha sık görülür. HPV virüsü sıklıkla karşılaşılan bir virüstür. Fakat, bağışıklık sistemi tarafından vücuttan atılır. HPV virüsü ile enfkete olan kadınların çoğu yaklaşık 2 yıl süre içinde virüsten kurtulur. Kanserojen olan HPV 16-18 türleri ile enfekte olanlarda enfeksiyon daha uzun kalıcıdır. Bu noktada hastanın yaşı çok önemlidir. Yaşlı olan hastalarda hastalıktan kurtulmak daha zordur çünkü bağışıklık sistemi yaş ilerledikçe zayıflar. Bu nedenle hastalığa erken tanı koymak hayat kurtarır.

Rahim ağzı kanseri tanısı ve aşısı

Rahim ağzı kanserinin başlıca belirtileri kötü kokulu akıntılar ve durması zor olan kanamalardır. Hastadan alınan smear testi ile hastalık teşhis edilir. Bu işlem ile sadece erken evre tanısı yapılabilir. Bu nedenle, cinsel yönden aktif olan kadınların her sene smear testi yaptırması gerekir.

Hastalığın engellenmesi için HPV aşısı yapılmalıdır. Enfeksiyona karşı bağışıklık kazandıran aşı, HPV16-18 için özel üretilmiştir. Aşı aynı zamanda genital siğillere karşı da korumaktadır. Aşı, altı ay içinde üç doz koldan uygulanır ve yaklaşık 5-6 yıl kadar korumaktadır. Aşı 45 yaşa kadar uygulanabilir. Asıl kullanıldığı dönem aralığı 9-26 yaş arasıdır. Aşı ile HPV virüsü almışsanız tedavi olmazsınız sadece hastalığa karşı bağışıklığınız oluşur. Aşının bir yan etkisi yoktur fakat hamilelikte kullanılmaz.

Rahim ağzı kanseri en fazla bulaşıcı olan hastalıklar arasındadır. HPV virüsü her yıl yaklaşık olarak 6 milyon insana bulaşır. Genelde erkekler taşıyıcıdır ve kadınlara bulaştırır. Aşı ile hastalıktan kurtulunur fakat diğer HPV virüslerine karşı aşının bir etkisi yoktur. Sadece kansorejen etkiye sahip olan HPV virüslerinde aşı kullanılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.