Menu

Rahim Ağzı Kanseri başlangıcı

rahim ağzı kanseri başlangıcı

Rahim Ağzı Kanseri başlangıcı

Kanser hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artması ve kitlelere dönüşmesi ile oluşur. Rahim ağzı kanseri de diğer kanser türleri gibi, rahim ağzında hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşur. Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi Rahim ağzı kanserinde erken tanı ve teşhis çok önemlidir.

Rahim ağzı kanserinde belirtiler nelerdir?

Çoğu kadında hastalığın son noktasında belirti vermeye başlayabilen bir kanser türü olduğundan senede 1-2 kez jinekolojik muayene ve smear testi yapılmalıdır. Hastalık genelde, kasık ağrıları, cinsel ilişki sonrası kanama, adet dışı anormal kabul edilen kanamalar, vajinal akıntının artması olarak belirti verir. Bu tip belirtiler ile doktora hemen gidilmelidir. Genelde önce jinekolojik daha sonra yapılan testlerle bölgeye biyopsi yapılabilir. Bunun sonucunda, kanserin tanısı koyulur. Daha sonra hastalığın tedavisine öncelikle kemoterapi veya cerrahi müdahale yapılabilir. Kanser başlangıç aşamasında yakalandıysa rahim alınmaz ve tedavi uygulanır. Eğer ilerlemiş durumdaysa hekim rahimi alabilir. İlerlemiş vakalar da, kanser mesaneye doğru ilerler. Omurganın bel ve kuyruk sokumu bölgesinde ağrı hissedilir. Kanserin bu kadar ilerlemesi böbreklerin çalışmasını etkiler. Hasta böbrek yetmezliği çekebilir. Hastalığın teşhisinde vaginal smear, kolposkopi, biyopsi, konizasyon testleri yapılır.

Rahim ağzı kanseri nasıl oluşur?

Rahim ağzı kanseri HPV isimli virüsün bir türü olarak kabul edilir fakat tam olarak ispatlanmamıştır. HPV virüsü vajinal siğil oluşturan bir virüstür. Bu nedenle kullanılan bir aşı vardır. Dünyada meme kanserinden sonra en fazla görülen kanser türü olan rahim ağzı kanserinde aşı çok önemlidir. Düzenli muayene olmak ve kan tahlilleri ile bu kanserin erken saptanması da çok önemlidir. Farklı vaginal akıntı, anormal kanamalar, cinsel birleşmede acı ve kanama olursa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Senede en az bir kez vaginal smear testi mutlaka yapılmalıdır. Rahim ağzı kanseri, cinsel ilişkinin başlaması ile ortaya çıkar. Genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşır. Bu nedenle cinselliğe başladıktan 1 yıl sonra mutlaka tahlillerin yapılması gerekir. Erken tanı ile hastalar normal hayatlarına hemen dönebilirler. İlerleyen durumlarda ise rahim ağzı kanseri böbrek yetmezliği ile ölümlere neden olabilmektedir.

One Response
  1. Anonim Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.