Radyo frekansı ve iletişim istemleri
Menu

Radyo frekansı ve iletişim istemleri

radyo frekans ve iletişim

Görülebilen ışıklar, gözle görülemeyen kızılötesi, ultraviyole ve x ray ışınları, dinlenilen radyo frekansları, mikrodalga fırınlar, televizyonlar, uydu sinyalleri, cep telefonları, wireless cihazlar ve bluetooth birer elektromanyetik yayındırlar. Makalemizde görülebilen ışık spektrumuna kadar olan sıradan radyo frekanslarını anlatmaya çalışacağız.

Radyolar, oldukça basit bir şekilde çalışırlar. Bir demir çubuğun atrafına iletken tel sarıp, telin her iki ucuna da pil değdirirseniz anlık elektromanyetik sinyal verdiniz demektir. Bunu da saniyede 80 milyon defa tekrarladığınızda da 80 Megahertz frekansıyla yayın gerçekleştirmiş olursunuz. Pili sürekli olarak tellerin ucunda bağlı tutarsanız sürekli yayın yapamazsınız. Sürekli yayın yapabilmek ve her sinyal için elektriği devamlı olarak kesip açmanız gerekmektedir. Bugün kullanılan radyo sistemlerinde osilatör adı verilen bir parça vasıtasıyla belirli hızlarda otomatik şekilde elektrik kesilip açılabilmektedir.

Radyo frekansı ölçüm oranları:

Saniyede 1 sinyal karşılığı 1 hertz demektir. saniyede 1000 kez sinyalin karşılığı da 1 kilohertz (1kHz)’dir. Saniyede 1 milyon sinyalin karşılığı ise 1 megahertz (1mHz), 1 milyar sinyal karşılığı da 1 gigahertz (1gHz)’dir. Radyo spektrumu 300 gHz’ye kadar çıkabilmektedir.

Radyo modülasyonları:

Elektriğin kesilip açılması sonucu radyo sinyali sadece parazit sinyal şeklindedir ve veri iletimi olmaz. Ayrıca sin dalgası yoluyla, elektriği kesip açmaya gerek kalmadan voltajı düşürüp yükselterek yayın yapılabilmektedir.

Darbe modülasyonu:

Sin dalgası ile yayın sırasında belli aralıklarla elektriği kesebilir, mors alfabesi gibi veri yayını yapmak mümkündür.

radyo frekansları

Amplitude modülasyonu ( AM yayınları ):

Sin dalgasıyla yayın yapıldığı sırada voltaj azaltılıp yükseltilerek mors alfabesi gibi yayın yapılabilir. Radyo alıcıları da aradaki voltaj farkını ölçebilir ve iletilen verileri okuyabilir.

Frekans modülasyonu ( FM yayınları ):

Sin dalgalarının zaman aralıklarının değiştirilmesi ile yapılan yayınlardır.

Demodülasyon:

Radyo alıcıları yayınları yakalayıp okuyabilmeleri için demodülasyon yapmalıdırlar. Bundan dolayı da radyo alıcıları ile tek seferde bir tek kanal dinlenebilmektedir. Demodülasyon olması için alıcının yayının yapıldığı frekansla aynı frekans üzerinde titreşmesi lazımdır. Radyo alıcıları, rezonator adı verilen bir parça sayesinde istenen frekansta titreşme sağlayarak o frekanstaki radyo yayınını okur, küçük voltaj değerlerini yükseltip ses ya da veriye çevirebilir. Etrafımızdaki her şey radyo frekansı ile iletişim kurmaktadır ve biz buna müdahale edebilmekteyiz. Örneğin; 101.1 frekansında yayın yapan bir radyo kanalı müzik yayını yaparken, aynı frekansta siz de bir yayın yapabilir ve yakın çevrenizde kendi yayınınızı dinletebilirsiniz. Burada önemli olan radyo vericisi kulelerin gücü ve sizin radyo yayın gücünüze bağlı bir yayın söz konusudur. Yakınınızda güçlü bir radyo yayın kulesi olsa bile, yakın çevrenizdeki alıcılar sizin yayınınızdan etkilenecektir yine de.

Ülkemizde şifreli olarak radyo yayını yapmak kanunen yasaktır. Bundan dolayı da, pek çok sinyalden birini yakalayarak radyo dinleyebilir, hatta aynı frekansı kullanarak kendi radyo yayınınızı yapabilirsiniz. Yasal yollardan radyo yayını yapabilmeniz için ilgili devlet kurumundan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. 2.4 gHz frekans kablosuz Mouse ve klavye gibi cihazlara ayrılmıştır ve bu cihazlar bu frekansta çalışmaktadırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.