Puzzle nasıl yapılır
Menu

Puzzle nasıl yapılır

puzzle nasıl yapılır

Puzzle yani dilimizdeki karşılığıyla yapboz yapmanın bazı püf noktaları elbette var. Ama puzzle’a merak saranlar öncelikle kendilerine sabırlı olup olmadıklarını sormalılar. Eğer tez canlı ve hemen her şey olsun bitsin diyenlerdenseniz pek de uygun bir hobidir diyemeyiz.

 

İlk defa puzzle yapmaya başlayacaklar, kolay yapılabilir 500 parçalık puzzle’larla başlayabilirler. Basit olanlar birçok rengi içinde bulunduran puzzle’lardır. Farklı renklerde objelerin olduğu puzzle’ların renklerine göre ayrılması daha kolaydır. Karmaşık ve birbirine geçmiş objelerin olduğu puzzle’lar ilk başlayanlar için pek uygun olmaz.

 

İlk başlayanlar klasik kesimli puzzle seçmeliler. Klasik puzzle’larda iki esas kesim bulunmaktadır. Tombul olan parçaların dik olarak yerine oturduğunu gördüğümüzde uzun parçaların da yatay yerleşeceğini anlamış olursunuz. Hangi marka puzzle alırsanız alın yapılacak olan ilk şey tombul ve kısa parçaların dik mi yatay mı yerleşmesi gerektiğini belirlemek gerekir. Parçaları renklerine göre ayırdıktan sonra şekillerine göre de ayırmak gerekir.

 

Ayırma işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka çerçeve oluşturulmalıdır. Kesinlikle belli bir yolun izlenmesi lazımdır. Görsel manada çerçeveyi belirlemelisiniz. Puzzle yapacağınız yeri dışarıdan müdahale edilmeyecek bir ortam olarak seçmelisiniz. Herkese başarılar…
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.