Protez kullanan 6 inanılmaz hayvan
Menu

Protez kullanan 6 inanılmaz hayvan

kaplumbağa

Hayvanlar da insanlar gibi sakat kalabiliyor, ancak hayatlarına devam edebiliyorlar. Nasıl ki el, ayak, bacak, kol gibi birçok uzvundan yoksun insanlar protez kullanarak gündelik hayatlarına devam ediyorlarsa, bu durumda olan bazı şanslı hayvanlar da protez kullanarak hayatlarına devam ediyorlar. İşte, protez kullanan 6 inanılmaz hayvan;

at

Molly: Molly adlı bu midilli, Katrina kasırgası Güney Louisiana’yı vurduğunda sahipleri tarafından terk edilmiş. Felaket sonrasında kendi başına bir hafta geçiren molly, terk edilmiş hayvanların barındırıldığı bir çiftlik tarafından kurtarılmış. Kendi başınayken bir Bull Terrier tarafından saldırıya uğrayan midilli az kalsın ölüyormuş. Veteriner cerrah Rustin Moore tarafından ayağına geçici bir uzuv yapılmıştır.

protezli fil

Motala: Bu fil 1999 yılında Tayland ile Burma arasındaki sınırda bir mayına basmış. Veterinerler onun ön bacağına protez yapıp tedavi etmişler ancak diğer bacaklarından daha kısa kalmış. 2005 yılında da yeni bir protez bacak yapmışlar ve Motala onu kullanmaya başlamış.

leylek

Uzonka: Bir insana saldırırken gagasından hasar alan bu leylek, Romanya’da bir hayvan bekım hastanesinde protez bir gagaya kavuşmuş. Eğer bu protez olmasaydı leylek beslenememekten mutlaka ölecekti.

kaplumbağa

Tonka: Humane Society yarımadasında bir köpek tarafından ısırılan bu kaplumbağa, hareket yeteneğini yitirmiş. Bir oyuncak arabanın tekerlekli kısımları eksik olan bacağının tarafına takılmış. Kaplumbağa da buna yavaş yavaş adapte olarak hareket etmeye başlamış.

yunus

Fuji: Gizemli bir hastalık Fuji adlı yunusun kuyruk yüzgecini kemirmekteydi ve hayatının kurtukabilmesi için kuyruk yüzgecinin kesilmesi gerekiyordu. Bunun anlamı bir anlamda yunusun motorunun çalışmaması demekti. Kuyruk yüzgeci olmadan bir yunus ne atlayabilir ne de yüzebilirdi. Bir araba lastiği firmasının mühendisi tarafından tasarlanan kauçuk bir lastik kuyruk takılmıştır. Yapılan bu protez tasarımı sayesinde rahatlıkla yüzmekte ve zıplayabilmektedir.

kanguru

Kanguru: Merkezi Ohio’da bulunan Uluslararası Kanguru Derneğinde bodur bir kırmızı kanguru yaşıyor. Sadece bir bacağı olan bu kanguruya yapay olarak oluşturulan bir protez bacak takılarak gündelik hayatını yaşaması sağlanmıştır.
One Response
  1. semih can Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.