Proloterapi nedir, uygulama alanları nelerdir
Menu

Proloterapi nedir, uygulama alanları nelerdir

proloterapi uygulama alanları

Proloterapi nedir?

Yazımızda Proloterapi ve proloterapinin uygulama alanları ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceksiniz. İyileşmeyi uyarmaya yarayan enjeksiyon tekniğine proloterapi denmektedir. Problemli ligament, tendon ve eklemlere farklı farklı irritant maddeler enjekte edilmektedir. Proloterapi, tendon ve ligamentlerin kemiğe yapışma bölgelerinde güçlenmeyi sağlar ve bunu da fibroblastları ve osteblastları uyararak yapar. Şekerli su gibi irritan ve proliferatiflerin vücuda zerk edilmesi temeline dayanmaktadır.

Enjeksiyon yapılan yerde mikrop bulunmayan bir iltihap meydana gelir. Vücut, o yere kan ve besin desteği sağlayarak hızlı bir müdahalede bulunur ve tamir edici elemanlar da bu bölgedeki sorun için toplanırlar. Fibroblastlar da kalojen sentezleyip bel-boyun fıtığı ve diz sorunlarında elastisiteyi normalleştirir. Bu sayede tendon, kas ağrıları ve eklem problemlerinin tedavisi gerçekleşir. Enjeksiyon ile verilen proliferatif maddeler eklemlerde, kasların kemiğe yapışma ve tendonların kaslarla birleştiği noktalarda inflamatuar yani mikroptan arınmış iltihabi bir süreci başlatır.

Mikropsuz iltihap süreci (inflamasyon) tamir ve tedavi mekanizmasını tetiklemektedir. Bu sayede kıkırdak dokuda ve kalojen fibrillerin oluşmasında yeni bir tedavi ve tamir süreci başlamaktadır. Tamirat geçici olmayıp kalıcı bir durumdur. Yaklaşık üç hafta kadar devam eden inflamasyon neticesinde klinik olarak hastada düzelme görülmeye başlamaktadır.

Hastalığın tanısında uzun bir muayene ve inceleme süreci işlemektedir. Sonucunda da sorunlu yere proloferatif maddeler enjekte edilmektedir. Sorunun düzelmesi ve belirtilerin kaybolması hastalığın ağırlığına ve kronikleşmesine bağlı olarak üçüncü haftadan sonra kaybolmaya başlamaktadır. Sonucunda da kıkırdak dokunun tekrar yenilendiği, eklem hareket açısının genişlediği ve radyolojik olarak iyileşme sağlanmaktadır.

Hiçbir tedavinin kendi başına yeterli gelmediği durumlarla karşılaşmak mümkündür. Refleks tedavisi dokudaki enformasyon ve fonksiyon bozukluğunda yeterli olurken, organda ve eklemde gelişen dejeneratif durumlarda yeterli olamamakta ya da başarısı az olmaktadır. Buna karşılık proloterapi, artroz, avaskuler nekroz ve apikondilit gibi kronik ciddi durumlarda oldukça başarılıdır.

proloterapi nedir

Proloterapi endikasyonları nelerdir?

Eklemde gevşeklik ve güç kaybı yaşanması,

Tendon ve ligamentlerdeki kronik rahatsızlıklar (Tendirit),

Eklem ve tendonlarda kayganlık sağlayan sıvı üretimini gerçekleştiren organlardaki inflamasyon (Bursit),

Artroz denen eklem kireçlenmeleri, eskime ve aşınmalar,

Yetersiz kan akışı sebebiyle kemik dokunun nekroze olması yani avaskuler nekroz,

Tendonlarda ve kaslardaki şişlikler ve ağrıların işlev bozukluğuna yol açması,

Yenilenen baş, boyun, sırt ve bel ağrıları,

Kaburga, göğüs kafesi ve omurgalardaki kas ve ligament ağrısı,

Migren, topuk dikeni, ayak ve el bileği burkulması neticesinde geçmeyen ağrılar,

Kuyruk sokumunda ağrı (Koksidinia),

Skolyoz, kifoz, Osteitis Pubis, Kondromalazi ve Meniskopati,

Epikondilit (tenisçi dirseği), Plantar fasitis ve Morton norinoması,

Ameliyattan sonraki geçmeyen bel fıtığı ve kas eklem ağrıları,

Tetik noktalar, fibromiyalji, karpal tünel sendromu ve temporomandibuler eklem hipermobilitesi,

Siyatik ağrısı ve spor yaralanmaları,

Perthes hastalığı, metatarsalji ve lumbalji.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.