Menu

Progeria yaşlanma hastalığı nedir

progeria baş

Özellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan progeria vücudun hızla yaşlanması hastalığıdır. Yaklaşık 8 milyonda 1 rastlanan bu hastalığa müzdarip pek çok çocuk vardır.

progeria1

Anne ve babadan gelen genlerde oluşan bir mutasyonla oluşur. Hastalarda yüz şekli hemen hemen hepsinde aynı görünüme döner. Bu hastalığın tedavisi şimdiye kadar bulunamamıştır fakat son yıllarda gen teknolojisinin ilerlemesi çözüm oluşturabilir diye düşünülmektedir.

progeria2

Progeria‘nın belirtileri; saçlar tamamen veya kısmen dökülür. Kafa derisi üzerinde damarlar gözükmeye başlar. Çene yapısı çok küçük kalır. Diş etleri zayıflar, dişlerde çürükler oluşur. Duruş öne eğiktir. Büyüme durur. Beyin ve zekada problem yoktur. Dışarıdan verilen büyüme hormonu takviyeleri hiç bir sonuç vermemektedir.

progeria3

Kullanılan hiç bir ilaç etkili değildir. Son yıllarda yapılan gen araştırmalarında gen yapısını değiştirmek çözüm olacak gibi gözükmektedir. Enteresan olan nokta hızlı bir yaşlanma sürecine giren metabolizmada yaşlılığa dair bir hastalık bulgusu yoktur. Gelişen gen nakilleri ile bu hastalığın kısa zamanda çözülmesi için bilim adamları çalışmaktadır.

progeria4

One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.