Polikistik overde gebelik
Menu

Polikistik overde gebelik

pcos sendromlu hastalarda hamile kalmak

Polikistik over sendromu yaşayanlarda yumurtlama düzeni olmadığından hamile kalmak zordur. Hamile kalındığında hormon dengesi bozukluğu nedeni ile hamileliği taşımak zorlaşır. Bu nedenle, pek çok polikistik over hastasına tüp bebek gibi tedaviler uygulanır. Normal yoldan veya basit tedaviler ile de hamile kalan hastalarda vardır.

polikistik over hastalarında hamilelik

Polikistik over hastalarında başlıca problem, yumurtlamanın olmaması ya da düzensizliğidir. Bu nedenle uygulanan yumurtlama düzenleyici tedaviler ile, yumurtlama düzene sokulmaya çalışılır. Fakat, pek çok polikistik hasta kronik durumda değildir. Bu hastalar kendiliğinden veya basit tedaviler ile hamile kalabilmektedir.

pkoslarda hamilelik

Polikistik over gebelik tedavisi ;

Polikistik over tedavisinde hastaya ilk olarak kan tahlilleri yapılarak, hastalığın durumu anlaşılmaya çalışılır. Ultrason ile yapılan görüntülemeden sonra, hastaya ilk iş ağırlığın %10’nu vermesi söylenir. Klomifen sitrat türü ilaçlar kullanılarak yumurtlama düzene sokulmaya çalışılır. Bu ilaçlar yaklaşık 6 ay hastaya kullandırılır. Bu ilaçlar ile gebelik elde edilme şansı ilk altı ay için %50 civarındadır.

6 ay sonrasında, gebelik elde edilmemişse, gonadrotropin iğnesi kullanılmaya başlanır. 3 ay kadar bu uygulamaya devam edilir. Sonuçta gene gebelik elde edilmezse, hastaya tüp bebek uygulaması önerilir. Pek çok doktor, hastaya laparoskopi uygulaması yapsa da poliksitik over sendromlu hastalarda tüp bebek başarılı bir uygulama olarak kabul edilir. Tüp bebek uygulamasında normal hastalar ile aynı şansa sahip olsalar da, polikistik hastalarda kilo yüksekliği düşük yapmayı tetikler. Bu nedenle tedavi öncesi kilo verme planlanmalıdır.

Polikistik over sendromlu hastalarda tüp bebek uygulamasının belirli riskleri vardır. Tüp bebek uygulamasında birden fazla yumurta olgunlaştırılmaya çalışılır. Bu işlem yapılırken pek çok hormon iğnesi hastaya kullandırılır. Bu tarz iğneler ile yumurtalar kontrolden çıkabilir ve OHHS sendromu denilen hayatı riske atan rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu nedenle hastalar düzenli ultrason ve kan tahlili ile kontrol edilirler.

Polikistik over hastalığında hamilelik riskleri nelerdir?

Gebelikte şeker hastalığı, fazla kilolu olmak,

Erken doğum ve düşük,

Düşük doğum ağırlığı,

Erken doğum.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.