Polikistik overde adet gecikmesi ve adet düzensizliği
Menu

Polikistik overde adet gecikmesi ve adet düzensizliği

pkosta adet düzeni

Polikistik over sendromu nedeni bilinmeyen fakat sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Yumurtalıkta kistleşen yumurtlar nedeni ile hastaların başlıca yaşadığı sorun adet düzensizlikleridir. Polikistik over hastalığının nedeni bilinmese de yarattığı bu etkiler kontrol altına alınabilmektedir.

adet düzensiliği

Polikistik over sendromunda adet düzensizliğinin olmasının başlıca nedeni yumurtlamanın olmamasıdır. Her ay kadınlarda yüzlerce yumurta oluşur bu yumurtalardan biri fazlaca gelişir ve diğerlerinin gelişimini durdurur. Polikistik over rahatsızlığında bu yumurtaların hepsi gelişime devam eder fakat bir süre sonra hepsi birden durur. Böylece kistleşerek, yumurtalığın üstüne dizilmeye başlar. Özetle, yumurtlama tam olarak gerçekleşemez. Progesteron, yumurtlama olmadığından salgılanmaz. Adet görülemez. Yumurtlama olmadığından da adet düzeni kaybolur. Bazen hiç adet görülmezken bazen aralarla adet görülebilir.

Adet göremeyen polikistik hastaların, rahim iç tabakası çok kalınlaşır. Kalınlaşma nedeni ile bir süre sonra adet olunabilir. Fakat, bu kanamalar adet kanaması gibi değildir. Çok fazla ya da çok az olabilir. Nadiren bazı polikistik over hastalarında adetler çok düzenli olabilir.

adet düzeni

Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over hastalarında doktorlar adet düzenini sağlamak için içinde progesteron hormonu olan doğum kontrol hapları verirler. Bu haplar ile yumurtlama sağlanır ve düzenli adet kanaması yaşanır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalara da bu uygulama ile başlanır, daha sonra farklı tedaviler uygulanır. Adet düzeninin sağlanması için kilonun %10’nu vermek ikinci önerilen tedavi şeklidir. Kilonun %10’nu verildiğinde adetler düzene girer. Hem ilaç hem de diyet hastalara önerilir. Fakat, bu tedaviler öncesi kapsamlı hormon tahlilleri ve ultrason görüntüleme yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.