Menu

Polikistik over sendromu PCOS, PKOS nedir

pkos nedir

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda birden çok kistin oluşmasına verilen isimdir. Her 10 kadından ikisinde bu sendrom görülebilmektedir. Poli, çok demektir, polikistik çok sayıda kist anlamına gelir. Bunlar normal yumurtalık kistlerinden çok daha küçüktür bu nedenle hastaların çoğunluğu normal hayatlarına devam ederler.

pkos hastalığı

Polikistik over sendromu nasıl oluşur?

Normal bir kadında her ay birkaç yüz yumurta gelişir. Bunlardan en güçlüsü büyür ve diğerlerinin gelişimini durdurur. Polikistik over sendromunda, bütün yumurtalar gelişimine devam eder fakat hiçbiri tam olarak gelişemez. Yumurtalıkta oluşan bu yumurta kesecikleri, erkeklik hormonu nedeni ile kistleşir ve yumurtalığın üstünde birikmeye başlar. Böylece, yumurtalık üzerinde pek çok içi sıvı dolu kistler oluşur.

pkos sendromu

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir ?

Seyrek adet görme ya da hiç adet olmama, adet düzensizliği,

Yumurtlama düzensizliği,

Androjen hormonlarında oluşan artış ile aşırı tüylenme, sivilcelenme,

Şişmanlık,

İnsülin direnci artması,

Gebe kalamama olarak sayılabilir.

Hastalığın tanısı ultrasonda koyulur. Ultrasonda kistler gözükmektedir. Fakat, hastalar, gebe kalamama, aşırı kıllanma, kilo artışı, adet düzensizliği şikayetleri ile doktora başvurur.

Polikistik over tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromunun bilinen bir tedavisi yoktur. Hastalara verilen ilaçlar ve uygulanan tedaviler belirtilerin yavaşlaması ve çocuk sahibi olmaları için yapılır. Hastalara kullandırılan doğum kontrol hapları ile hormon dengesi kurularak, düzenli adet görme sağlanır. Aşırı tüylenmede doğum kontrol hapları sayesinde dengelenir.

Polikistik over hastalarında kilo vermek, ağırlığın %10’nu kaybetmek hastanın düzenli adet görmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, diyet ve egzersiz önerilir. Fakat, bu kısır bir döngüdür. Bir süre sonra tekrar hastalık devam edecektir.

Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda aşılama ve tüp bebek tedavisi uygulanır. Bu hastalara insülin direncini kırmak için şeker ilaçları kullandırılır.

Laparoskopik ameliyatlar ile yumurtalıkların üstünde ki kistlerin bir kısmı alınır. Bu hastaya hamile kalmak için bir süre kazandırabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.