Polikistik over sendromu belirtileri
Menu

Polikistik over sendromu belirtileri

polikistik over belirtileri

Polikistik over sendromu, sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yumurtalıklarda gelişemeyen yumurtaların kistleşmesi ile oluşur. Bu rahtsızlık neticesinde kıllanma, yağlanma, adet düzensizlikleri ve gebe kalamama başlıca etkiler olarak ortaya çıkar. İşte, polikistik over sendromu belirtileri ;

pkos belirtileri

Polikistik over sendromu belirtileri ;

Seyrek adet görme, hiç adet görmeme, adet düzensizliği ; Polikistik over hastalarında adetler çok seyrek olabilir veya hiç adet görülmeyebilir. Bu durumda rahim iç tabakası çok kalınlaşır. Adet görüldüğünde kanama çok fazla olabilir. Bazı polikistik over hastalarında adet sadece lekelenme şeklinde bile olabilmektedir. Her hastada aynı şikayetler olmamaktadır. Düzenli adet gören polikistik over hastaları da mevcuttur.

Kıllanma ; Böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen hormonunun artması ile aşırı kıllanma ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde sakal ve bıyık, göğüs çevresi, göbeklerde aşırı tüylenme göze çarpmaktadır.

Şişmanlık,

Sivilce, akne, yağlı cilt yapısı,

Hamile kalamama,

Yumurtlama düzensizlikleri,

Saçlarda azalma ve açıklık.

Bu şikayetlerin hepsi bir arada olmamaktadır. Çok az sayıda hastada hepsi bir arada görülür. Temel olarak, gebe kalamama şikayeti ile doktora başvurulmaktadır.

pcos belirtileri

Doktorların tanı koyduğu polikistik over belirtileri;

Yumurtalıkların üstünde ufak kistlerin oluşturduğu boncuk şeklinde görünüm,

Kanda testosteron ve androjen hormonu yüksekliği,

Kanda şeker yüksekliği, insülin direnci artışı,

Kanda LH ve FSH hormonu artışı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.