Polikistik over neden olur, sebepleri nelerdir
Menu

Polikistik over neden olur, sebepleri nelerdir

polikistik over

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda oluşan yumurtaların gelişememesi ve çatlamaması sonucu kistleşerek, yumurtalıklara dizilmesi ile oluşur. Her adet döngüsünde bu işlem devam ettiğinden yumurtalıkların üstü kistler ile dolar. Ultrason görüntülerinde bu kistler boncuk gibi dizili şekilde gözükürler.

pkos nedeni

Polikistik over neden olur?

Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat uzmanlar, beyinde yumurtlama için sinyalin verildiği hipotalamus bölgesinde GnRH isimli hormonun dengesinin bozulduğunu söylüyorlar. Yapılan araştırmalarda, GnRH hormonunun sinyali aldıktan sonra yumurtlamayı sağlayan hipofiz bezinin etkilenmesi ile de olabileceği yönündedir.

Yumurtalıklarda bu hassas dengeyi bozan olay, folikül gelişimini olumsuz etkilemektedir. Şeker hastalığı, insülin direnci, böbrek üstü bezlerden aşırı androjen salgılanması yumurtalıklarda hormon dengesini bozabilir. Bozulan hormon dengesi, hipotalamus ve hipofiz bölgelerine bozuk sinyaller göndererek, LH ve FSh hormonlarının salgısını bozabilirler.

pcos nedenleri

Polikistik over bir kısır döngüdür. Yumurtlama engellendikçe kist sayısı hızla artar, kist sayısı arttıkça hormon dengeleri çok daha fazla bozulur ve kronik bir hale gelir. Kistleşme devam ettikçe sinyaller daha da bozularak devam eder.

Son yıllarda polikistik over sendromu için genler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Ailede 1. Derecede yakın insanlarda görülen bu sendrom pek çok çocukta da görülmektedir. Son yapılan araştırmalarda ana amaç, aşırı tüylenmeyi, çocuk sahibi olmayı planlayacak düzeydedir.

Polikistik over sendromunun sebepleri arasında, çevresel etkenler, şişmanlık, beslenme gibi faktörlerde vardır. Kilo alımının artması, yumurtlamayı zorlaştırmaktadır bu nedenle hastalığa yakalananlara ilk olarak kilo vermek önerilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.