Polen nedir ve yararları
Menu

Polen nedir ve yararları

polen baş

Çiçeklerde bulunan ve döllenmeyi sağlayan çiçek tozlarına polen denilmektedir. Genelde erkek döl hücreleridir. Çiçekli bitkilerin tamamında vardır. Arılar ve çeşitli böcekler, rüzgar yardımıyla çiçeklerin oluşumunu ve yayılımını sağlar.

polen1

Polenler, bitkilerin genetik şifrelerini taşırlar. Polen olgunlaştıktan sonra keseciğini patlatır ve dışarıya çıkar. Genelde sarı renklidir ama beyaz veya koyu tonlarda da olabilir. Mikroskopik incelemesinde küremsi ve iki zarlı hücre olarak gözükür. İki çekirdeği bulunur. Etrafa dağıldıklarında, dişi tepesine konarak burada çimlenir, bir boru şekline gelir. Bu boru yumurtalığa ilerler. Tohum oluşarak yeni bitki oluşumu başlar.

polen2

Polenler mikroskopla görülemeyecek kadar küçük olabilir. Örneğin çamlarda milyarlarca bulunur. Alerji yapanlar, 20 mikron olanlardır. Havada çok uzun süre kalabilir ve rüzgar ile kilometrelerce seyahat edebilirler. renkli ve kokulu büyük çiçeklerin polenleriyse daha büyüktür ve alerji yapmazlar.

polen3

Polenler ağaç, çayı ve ot polenleri olmak üzere 3 kısımda incelenirler. Havada polen yoğunluğu en çok sabah 04-08 arasındadır. Öğle saatlerinde azalırlar. Polen alerjisi olanlara bu nedenle sabah dışarıya çıkmaları önerilmez. Polenler, havanın durumuna göre yayılış gösterirler. Yağmur sonrası polenler daha fazla etki gösterir. Açık ve güneşli hava, polenlerin keseciklerinin hızlı açılmasını sağlar.

polen4

Polen alerjisi olan insanlar, çok rahatsızlık duysa da polenlerin yadsınamayacak yararları da vardır. Kuvvetli bir besin ve ilaç olarak kabul edilen polenler, tıp alanında kullanılmaktadır. İçinde bol büyüme hormonu olması, protein, karbonhidrat, C,E,B vitamini içermesi nedeni ile insan sağlığına faydası büyüktür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.