Menu

Planör nedir, nasıl uçar

planör

Planör, motor gücü olmadan atmosferdeki hava akımları vasıtasıyla uçabilen hava aracıdır. Planör ile yapılan uçuşa ise planörcülük denmektedir. Uçmayı öğrenmek isteyen herkes için temel uçuş uygulamaları planörlerle verilir.

planör nasıl uçar

Planörlerdeki gövdelerin yapısı dikey ve yatay hava akımlarına göre şekillendirilmektedir. Havada yani atmosferde olan basınç farklılıklarının yanı sıra her türlü iklim koşulları ve yeryüzü şekilleri planörlerin havada uçmasını ve süzülmesini sağlamaktadır.

yelken uçuşu

Planörler motoru olmayan hava araçları olduğu için, her türlü hava koşulundan etkilenmektedir. Planörlerin gövdeleri farklı basınç değişimlerine göre minimum sürtünme ve maksimum kaldırma şeklinde planlanmıştır. Motor gibi bir itici gücü bulunmayan planörler, havada yerçekiminden yararlanarak durduğundan dolayı sürekli irtifa kaybederek uçmaktadırlar. Daha uzun süre havada kalınmak istenirse atmosferik akımlardan faydalanır.

planörcülük

Planörlerde iki uçuş türü vardır. İlki yelken uçuşu diğeri de termik uçuştur. Yelken uçuşu, basınç farklılarından dolayı ortaya çıkan rüzgarın bazı yükseltilere çarpması ve bu çarpma sonucunda yükselen rüzgarlar planörü yukarıya doğru hareket ettirir. Termik uçuş ise basınç farklarından dolayı meydana gelen dikey havanın yükselmesi ve bu sırada da planörü yükseltmesidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.