Menu

Pişik tedavisinde bitkisel çözümler

bebeklerde pişik tedavisi

Bebeklerin en muzdarip olduğu durumların başında sıkça maruz kaldıkları pişikler gelmektedir. Bebeklerin bu sorunlarının üstesinden gelmek ve geceleri hem kendinizin hem de bebeğinizin rahat uyumasını sağlayacak bazı bitkisel çözümleri sizlerle paylaşmak istedik. İşte, pişik tedavisinde bitkisel çözümler;

Naturel/Doğal yağlarla tedavi;

Zeytinyağı’nın içeriğindeki antioksidanlar, A ve E vitaminlerinin etkisiyle cildi nemlendirmekte ve ciltteki tahrişleri engellemektedir. Bunun için zeytinyağını kavurup soğuttuktan sonra bir miktar bebeğin cildine uygulayabilirsiniz. Saf zeytinyağı bulamıyorsanız asit oranı en düşük sızma zeytinyağlarını kullanabilirsiniz. Zeytinyağının yanı sıra Hindistan Cevizi yağı, badem yağı, balık yağı, karakafes ya da kadife çiçeği yağı da pişiklere iyi gelmektedir.

Bitkisel çaylarla tedavi;

Papatya çayı, ceviz yaprağı ve kaşık otu birlikte demlendikten sonra bebeğin pişik olan bölgelerine uygulanabilir. Ayn-ı Safa ve adaçayını da birlikte karıştırarak yapılan çay ile bebeğin pişiklerine kompres yapabilirsiniz.

pişiklerde bitkisel tedaviler

Naturel/Doğal kremlerle tedavi;

Vazelin ve mısır nişastası karıştırılarak bir karışım yapabilir, bu karışımı da bebeğin pişik olan yerlerine sürebilirsiniz. Yumurta akını bebeğin altına sürebilir, kuruduktan sonra da altını bezleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda bebeğin rahatladığını görebilirsiniz.

Kulaktan dolma bitkisel uygulamalar yapmak yerine saf ve işlem görmemiş zeytinyağı ya da asidi düşük sızma yağ, bununla birlikte papatya çayı bebeğin pişikleri konusunda sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Tüm bitkisel çözümleri uyguladığınız halde bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde aralıksız ağlıyor ve huzursuz ise, enfeksiyon belirtileri var ise, bebeğinizin teni parlak ve kırmızı bir renge dönüştüyse, cildinde içinde su dolu kabarcıklar oluştuysa, pişik kasıklarına doğru yayılma gösteriyorsa, oluşan kırmızı döküntüler kollarda, yüzde ve saç diplerinde de var ise, vücut ateşinde yükselme ve iştahsızlık baş gösterdiyse hiç beklemeden bebeğiniz ve sizin huzurunuz için hemen doktorunuza müracaat etmelisiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.