Menu

Piri reis kimdir ne zaman doğdu eserleri nelerdir

piri-reis-kimdir

Denizcilik tarihinde önemli bir yeri olan Piri Reis’in tam adı “Muhiddin Piri”dir. 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelen Piri Reis’in bazı kaynaklarda aslen Konyalı olduğu da söylenmektedir. Kendisinin denizcilik öyküsü tesadüfi değildir, Osmanlılı denizcilerden biri olan Gelibolulu Kemal Reis’in yeğeni olduğu bilinir. Amcası sayesinde ilk kez denize açılmış, denizler ve denizcilik artık onun hayatı olmuştur.

Piri Reis’in denize açılma geçmişi 1481 yılına dayanmaktadır. Kendisi ve amcası o yıllarda Akdeniz bölgesinde korsanlık yapmaya başlamış ve on yıl boyunca bu ikili denizlerde çok denizci avlamışlardır. Devam eden süreçte Sardunya, Sicilya, Güney Fransa kıyıları ve Korsika adalarına yapılan akınlarda en önde sefere katılan isimler olmuşlardır.

Bu tip örneklendirilebilecek daha pek çok seferde görev alan ve hem güçlü yapısıyla hem de güçlü zekasıyla tam bir deniz adamı olmaya hazır olan Piri Reis; 1499-1502 yılları arasında Osmanlı donanması ile Venedik donanması arasında oluşturulan deniz mücadelesinde Osmanlı’nın gemi komutanlığını yapmıştır. Bu tip önemli görevlerde edindiği önemli izlenimler ve deneyimler sonucunda da, özellikle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu seyirlerde gördüklerini ve deneyimlediklerini “Kitab-ı Bahriye” ismini verdiği, dünyada denizcilik adına oluşturulmuş ilk kılavuz olarak anılacak bu kitabında genişçe anlatmadan önce sürekli olarak eksiksiz halde not almıştır.

1511 yılında amcasını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan Piri Reis, bir süre denizlerle olan ilişkisini kesmiş ve Gelibolu’da kendine bir yer tutarak burada inzivaya çekilmiştir. Karada geçirdiği bu süre zarfında da 1513 yılında dünya çapında bilinen ve tarih sayfalarına “ilk dünya atlası” olarak geçen Piri Reis Haritası’nı çizmiştir. Bahsi geçen haritada hem İber yarımadası, hem Atlas okyanusu, hem Amerika’nın doğu kıyıları hem de Afrika’nın batısı yer almaktadır. Bulunan bu çizimin orijinal paftasının sadece 1/3 ü ele geçirilebilmiştir. Ele geçirilen paftada da Kristof Kolomb’un 1498 yılında çizdiği Amerika haritasının bilgilerinin aynısı bulunmaktadır.

Bu süreçlerden çok sonra, yıl 1550’li yıllara geldiğinde Piri Reis 1552 yılında Basra ve Umman üzerine 30 ayrı gemiyle sefere çıkmıştır. Hürmüz Kalesi’ni kuşatan Piri Reis ve tayfası, Portekizlilerden haraç alarak kuşatmayı geri çekerek Basra’ya geri dönmüştür. Bu süreçte tamir görmesi gereken donanmayı umursamadan orada terk ederek sadece ganimetlerin bulunduğu 3 gemi ile Mısır’a dönüş yoluna koyulan Piri Reis’in yanına aldığı 3 gemiden biri de dönüş yolunda batmıştır.

Döndüğünde durum anlaşılınca donanmasını Basra’da savunmasızca bıraktığı için cezalandırılmış ve Mısır’da hapsedilmiştir. Basra Valisi olan Kubat Paşa kendisinden ganimetin içerisinden bir miktar haraç istemiş kendisi de bu haracı vermeyince kendisi hakkında padişaha oldukça olumsuz itibarlarla geri dönülmüştür. Durumun böyle olmasına çok sinirlenen dönem padişahı Kanuni Sultan Süleyman, 1554 yılında Piri Reis’i boynundan vurdurtarak idama mahkum etmiştir.

Son 50 Yorum
 1. mira
 2. emre dağ
 3. Mabel
 4. ESRA MELİKE GÜNDÜZ
 5. sanane
  • elza
 6. Anonim
 7. Mahmut Kaya
 8. şükrü yasir
 9. Bayram Altunkanat
 10. halit
 11. helin
 12. ecee
 13. otoban faresi
 14. melike
  • berra
  • Su
 15. Furkan Pala
 16. Furkan Pala
 17. İsmail Mehmet Solmaz
 18. anonim
 19. Semih Yucebulut
 20. Berk Kılıç
 21. Azizemre Öztürk
 22. Gürkan Erol
 23. Öznur
 24. Öznur
 25. şükran
 26. aylin emral
 27. BERKAY
 28. pic
 29. zopppp
 30. deli kız
 31. fhfgh
 32. su
 33. sian
 34. sian
 35. akif
 36. sdfg
 37. fati
 38. ayşe
 39. cephe
 40. kalpsiz
  • Mc NarKOz
 41. gizem
 42. cemre

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.