Pil nedir
Menu

Pil nedir

pil baş

Pil kimyasal tepkime ile elektrik enerjisi üretir. Batarya ise pillerin birbirine bağlanması ile yapılır. Piller kendi içinde ayrılırlar.Bunlar, içindeki kimyasal tükendiğinde şarj edilemeyen kuru piller ve şarj edilebilen pillerdir.

pil1

Allessandro Volta 1794 yılında ilk bataryayı yapmıştır. Volta, bakır , mukavva ve çinko karışımlı bir pil yapmıştır. Mukavva asit ile yıkanıp, bakır ve çinkonun arasına koyulmaktadır. Çinko ve bakır arasında ki kimyasal tepkime sonucu elektrik üretilmiştir. Volta bu keşif sayesinde sabit bir enerji kaynağı yaratmıştır.

pil2

Bugün sıklıkla kullandığımız piller Volta’nın keşfini yaptığı pillerin geliştirilmiş halidir. Kullandığımız piller kuru pillerdir. Çinko, metal bir iletken ve bir elektrolit içermektedirler. Elektrolit, içinde iyon olan veya bir sıvıda çözündüklerinde iyon açığa çıkaran maddedir. Elektrolitler sayesinde yüklü parçacıklar hareket eder ve kimyasallar ile tepkime başlar.

pil3

Birden çok pil birbirine bağlanırsa bataryalar ortaya çıkar. Pillerin pozitif kutbu diğer pilin negatif kutbuna bağlanırsa gerilim artar. Piller paralel olarak yani pozitif pozitife, negatif negatife bağlanırsa gerilim sabitlenmiş olur. Bir metal çubuk, asit ve baz bir ortama sokulursa metal çubuk ile elektrolit arasında potansiyel farkı ortaya çıkar. Bu farka dışarıdan bir tel eklenirse elektron akması oluşur.

pil4

Piller evde depolanmamalıdır ve ihtiyaç kadar alınmalıdır. Çünkü, zamanla bayatlarlar. Pil kutupları birbirine değdirilmemelidir. Bu şekilde pilin ömrü azalır. uzun süre kullanılmayan piller akabilir ve cihazlara zarar verir. Bu nedenle kullanmadığınız cihazların pilleri çıkarılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.