Pi sayısı nedir
Menu

Pi sayısı nedir

pi sayısı baş

Pi sayısı nedir

Bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan sayıya Pi sayısı denilmektedir. Arşimet Sabiti ismiyle de bilinir. Babilliler pi sayısı hakkında çok çalışma yapmışlardır. Bu nedenle pi sayısı bildiğimizden çok eski zamanlarda bile kullanılmıştır.

pi1

Archimedes tarafından bulunduğu sanılan pi sayısı matematiksel olarak 3.14150.. diye devam eden bir değere sahiptir. İrrasyonel bir sayı olan Pi sayısı 1761 yılında Johann Heirich Lanbert tarafından ispatlanmıştır. İrrasyonel sayı olarak sonsuza kadar devam edebilmektedir.

pi2

Babilliler hakkında yapılan araştırmalarda, 3.14 sayısını kullanmak yerine 3,125 sayısını katsayı olarak kullandıkları ortaya çıkmıştır.  Dönemin bilgisi açısından çok yakın bir değer bulmuşlardır. Daha sonraları Mısır piramitleri ile ilgili araştırmalarda hesaplamalarda pi sayısının kullanıldığı ortaya çıkmıştır.Antik Mısır’ da pi sayısı 3.16 oranı ile kullanılmıştır. Tarih incelendiğinde pi sayısının farklı katsayılar ile kullanıldığı bir gerçektir.

pi4

Fibonacci pi sayısını 3.141818 olarak, Batlamyus 3.14166 olarak, Lazzarini ise 3.14159 olarak kabul etmiş ve kullanmıştır. Arşimet ise bu değeri 3 tam 1/7 ile 3 tam 10/71 arasında bir değer olarak kullanmıştır.
One Response
  1. eda Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.