Ph değeri nedir
Menu

Ph değeri nedir

ph baş

Herhangi bir maddenin asidik ya da bazik oranlarını belirleyen ölçü birimine Ph denilmektedir. Powe of Hydrogen’nin kısaltılmış şeklidir. Şu an dünyada kullanılan değerdir ve çok güvenilirdir.

 

ph1

Danimarkalı bir kimyager olan Sorensen tarafından 18. yüzyılda ortaya çıkan bu ölçme şekli Ph çetveli olarak tüm dünyada kullanılmaktadır. Suyu ve hidrojen iyonu üreten bileşimler asit, suda iyonlaştığın da ortama hidroksit iyonu verirse bazdır. Asit ve bazların hidrojen elementi ile bu kadar yakın ilişkisi olması nedeniyle ph olarak adlanmıştır.

ph2

Ph ölçümünde p eksi değerken, H ise hidrojeni temsil eder. Çözelti içinde ki hidrojen iyonunun ph derecesi bileşimin asit ve bazik bir dereceden geçtiğini ifade eder. Asit ve baz çözeltideki iyonlardan sadece birinin tespit edilmesi diğerinin değerini ölçmek için yeterlidir.

ph3

Bir madde ne kadar bazik özellik taşırsa o kadar asidik değildir. Asit özelliği taşıyan bir çözelti aynı oranda baziklikten uzaktır. Ph değerleri 0-14 arasında derecelenir. Cetvelin tam ortasında olan 7 değeri ph değeri olarak nötr kabul edilir. Değerin 7’den küçük olması asidik, büyük olması bazik değer taşır.

ph4

 

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.