Menu

Peynirin bilinmeyen faydaları

peynir baş

Süt ve süt ürünlerinin en fazla tüketilen besini daima peynirdir. Peynir çok lezzetli olsa da sağlığımız olan katkısı ile çok önemlidir. Peynirin dünyada çok fazla çeşidi vardır. Çedar, kaşar, mozeralla gibi bugün dünyada bilinen yaklaşık 400 çeşit peynir bulunmaktadır. İşte, peynirin bilinmeyen faydaları;

peynir1

Son yıllarda diş hekimleri yemeklerden sonra bir parça peynir yememiz gerektiğini söylüyorlar. Bu sayede,  ağız içinde ki PH yani asit oranı dengeleniyor, dişler asit akınından korunuyor. İçinde bol kalsiyum olması nedeni ile, kemik erimesinin önüne geçiyor sağlıklı dişler ve güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.

peynir2

Peynir içinde bulunan aminoasitler zekanın gelişmesini sağlıyor bu nedenle gelişme çağında ki çocuklara peynir tavsiye edilir. Yetişkinlerde hafıza kayıplarının önüne geçerken, dikkat toplamak ve konsantrasyon sağlıyor. Son yapılan araştırmalar uzun yıllar peynir yiyen kişilerin Alzheimer’a yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

Peynir içinde yararlı mikroorganizmalar vardır. Başka bir değişle peynir, probiyotiktir. Bu nedenle bağırsakların düzenli çalışmasını ve sindirime yararlı bakterilerin artmasını sağlar. Ayrıca, bağırsakları zararlı mikroplardan korur. Bağırsak florasını sağlıklı hale getirir.

peynir3

Peynir sağlıklı bir protein kaynağıdır. Yaklaşık 100 gr. kadar gravyer peynirinde 250 gr. ete karşılık gelen protein vardır. Üstelik, sağlıklı protein alımını sağladığından kolesterol yapmaz. Kan basıncını ve sindirimi rahatlatır. Midede, ülserin oluşumunun önüne geçer. Sindirim sistemini düzenler ve ishali hızla iyileştirir. Bağışıklık sistemi hızla güçlendiğinden kanserin önüne geçer. Kronik bronşit ve grip için çok gereklidir.

peynir 4

Özellikle diyet yapanların vazgeçilmez yiyeceğidir. Genelde diyet yapanlara içinde ki yağ oranı dengelenmiş peynirler önerilir. İngiltere’de peynir ile ilgili yapılan araştırmalarda diyetlerinde peynir olan kişilerin çok daha rahat kilo verdiği gözlemlenmiştir. Yenilen besinlerin hızla bağırsaklarda çözülmesini ve yağların atılmasını sağladığı ortaya çıkmıştır.

peynir3

Bazı peynir çeşitleri çok tuzlu ve yağlıdır. Bu nedenle diyabet, kolesterol ve tansiyon hastalarının bu peynirlerden uzak durması önerilir. Yıllanmış ve eski peynirler migren hastalarına tavsiye edilmez. Çünkü, bu tarz peynirler migren ataklarının artmasına neden olmaktadır. Penisilin alerjisi olanlar, rokfor peyniri ile yumuşak peynirlerden uzak durmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.