Menu

Percy Lebaron Spencer hayatı, buluşları

percy le baron spencer

Percy Le Baron Spencer hayatı, buluşları

Amerikalı mühendis ve mucit olan Percy Le Baron Spencer, 9 Temmuz 1894 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Maine eyaletinin Howland kentinde dünyaya geldi. Daha 18 aylıkken babası ölen spencer, annesi tarafından teyzesi ve amcasının yanına bırakıldı. Yedi yaşındayken amcası da ölünce, teyzesine yardım etmek için okulu bıraktı. 18 yaşına geldiğinde Amerikan Deniz Kuvvetlerine katılmaya karar verdi. Kendi kendine trigonometri, fizik, kimya, metalurji ve matematik öğrendi. Radio teknolojileri konusunda da bir uzman haline geldi. Bunları da sadece ders kitaplarından okuyarak öğrendi.

Buluşları

1839 yılında Spencer, radar tüp tasarımında dünyanın önde gelen uzmanlarından biri haline geldi. Spencer, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı için müteahhit bir firma olan Raytheon’da güç tüp bölüm şefi olarak çalışmaktaydı. 1946 yılına gelindiğinde Amerika’nın Kentucky şehrinde Percy Spencer özel bir şirkette radar ışınları üzerine çalışmaya başlamıştı. Teknisyen olan kardeşi ve arkadaşı laboratuarda bir fizik problemini çözmekteydiler. Problemi çözemediklerinden dolayı Spencer gelerek bu problemi çözdü. Sonrasında kendi işyerine giderken, bir pastaneden çikolata alarak işyerine döndü. İş arkadaşları radar için mikrodalgalar konusunda deneyler yapıyorlardı. Percy Spencer da onlara katıldı ve yaklaşık 2-3 dakika kadar mikro dalgalara maruz kaldılar. Deney tamamlandıktan sonra, Spencer’ın gelirken aldığı çikolatanın önlüğünün üst ön cebindeyken erimiş olduğunu gördüler. Bunun neden olduğunu düşünürken birden “buldum işte buldum” diyerek dışarı fırladı. Pastaneye giderek sütlü bir mısır aldı. Tekrardan laboratuara dönerek, mikro dalga aletinin altına patlamamış mısırları yerleştirdi. 1-2 dakika sonra mısırlar birer birer patlamaya başlamıştı. Bu şekilde yiyecekleri ısıtmak ya da pişirmek çok kısa zamanda gerçekleşiyordu. Daha sonra makarna, kek malzemesi, balık, yumurta, pirinç pilavı ve akıllarına gelen her gıdayı pişirmeyi denediler. Denedikleri birçok gıda maddesi hızlı bir şekilde pişirilebiliyordu.

Percy Spencer’ın bu çalışmaları, gıdaların metal bir kap içine konduklarında, yüksek frekanslı radyo dalgalarının, belli bazı türdeki moleküllere etki ettiği ve bunları hareketlendirdiğini ortaya koydu. Yalnızca, gıdayı ısıtacak ya da pişirecek kadar güçlü olan mikro dalgaların, moleküler ya da genetik yapısını değiştirecek veya maddeyi radyoaktif hale getirecek kadar güçlü olmadıklarını ispat ettikten sonra yeni bir dönemin başlaması sağlanmıştır.

İşte bu şekilde ilk mikrodalga fırınlar icat edilmiş oldu. Percy Le baron Spencer, ilk mikro dalgayı bulan kişi olarak tarihe geçti. İlerleyen yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte, mikrodalga fırınlar da oldukça geliştirildi ve bugünkü formuna kavuşarak mutfaklarda kullanılan başlıca eşyalardan biri haline geldi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.