Parkinson hastalığı nedir ve tedavisi
Menu

Parkinson hastalığı nedir ve tedavisi

parkinson baş

Beyinde, dopamin salgılayan hücrelerin hasarı ile ortaya çıkan bir hastalıktır.Dünyada, İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç ismiyle ortaya çıkarılmıştır.   Bu nedenle hastalığın ismi, Parkinson hastalığıdır.

parkinson1

Beynimiz tüm vücut hareketlerini kontrol eder. Bunu belirli hücreler yardımıyla yapar. Bu hücrelerin ürettiği kimyasallardan olan dopamin, bilgileri diğer sinir hücrelerine aktarır. Böylece hareket dengemiz kurulmuş olur.  Bu hücreler zarar görürse, dopamin salgılanmaz. Azalan dopamin sayesinde vücutta titreme, yavaş hareket etme oluşur.

parkinson2

Parkinson, yavaş seyreder. hastalık 10 yıl gibi bir sürede ilerler. Ölümcül değildir ve felce neden olmaz.  Sallanma ve titreme her hastada farklıdır. Erkeklerde, kadınlardan daha fazla görülür ve genelde 40 yaş sonrası başlar.

parkinson3

Parkinson hastalığının belirtileri ; yazmada hata ve küçük yazmak, yavaş yürümek, ayakları yere sürterek yürümek, öne doğru eğik olmak, depresyon, kas ve eklem ağrıları, konuşmada güçlük, yürürken kolları çok sallamak, tansiyon düşüklüğü, terleme ve yutma güçlüğüdür.

parkinson4

Parkinson hastalığında sınırlı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar eksik salgılanan dopamini yerine koyar. İlaç tedavileri ile, kas sertliği, titremeler ve hareket yavaşlığı engellenebilir. Tamamen bir düzelme olmasa bile azalmalar fark edilir olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.