Menu

Pandomim nedir

pandomim baş

Tiyatronun evrensel dili olarak kabul edilen pandomim, beden dili ile istenilen duygu ya da temayı anlatmaktır. Sanatçı bunu yaparken hiç konuşmaz sadece beden dilini ve yüz mimikleri ile ellerini kullanır. Görsel sanatlar içinde en zor fakat en önemli sanat dalıdır.

pandomim4

Milattan önce yıllarda bile yapılan diğer ismi ile mim yani pandomim sanatı geçmişi en eski olan sanat dalıdır. Yunanca’da mim , taklit etmek, temsil etmek anlamına gelir. Tiyatronun başlangıcı biraz da bu sanat sayesindedir. Pandomim yapan sanatçı asla konuşmaz sadece jest, mimik ve beden hareketleri ile oynunu oynar. Sinemanın ilk başladığı yıllarda ses kullanılmadığından yapılan filmlerde pandomim olarak kabul edilir. Bu konuda en büyük isim, Charlie Chaplindir. Bugün dünyanın en büyük pandomim sanatçısı olarak kabul edilir. İlk resmi pandomim filmi ise Marcel Marceau tarafından 1975 yılında yapılmıştır. Kalbin dili isimli bu filmde, pandomim ile çekilmiştir.

pandomim3

Pandomim sanatı başka sanat dalları ile birlikte kullanılabilir. Tiyatro ve sinema sıklıkla kullanıldığı alanlardır. Hatta bale ile birlikte sahnelendiği de vardır. Görsel sanatlar içinde gösterişli ve dikkat çekici bir sanat olduğundan çok sevilmektedir. Pandomimin en önemli noktası yüzde maske ile çalışmaktır. Bu maske sayesinde oyuncu ile izleyici arasında bağ kurulur. Çünkü sanatçı, insani yüzünü kaybederek izleyiciden uzaklaşır.

pandomim2

Pandomim aralıksız yaratma sanatıdır. Oluşturulmak istenilen duygu, durumlar oluşturulmaya çalışılır. Beden, yeni hayatlar, duygu ve algı yaratır. Bu arada önünde bir duvar varmış hissini yaratırken bile kaslar, kollar itme gücünü verdiğinden aynı zamanda da bedeni ciddi manada zorlayan bir sanattır. Pandomim sanatçısı, kendi oluşturduğu nesnenin boyunduruğu altına girer. Bu şekilde seyirci, o algıyı anlamaya çalışır. İşte, gerçek sanatçı bu algıyı hissettiren sanatçıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.