Palesebo etkisi nedir
Menu

Palesebo etkisi nedir

palesebo baş

Palesebo etkisi olmayan yani içi boş olan ilaçlara verilen isimdir. hap veya iğne şeklinde verilen bu ilaçlar ile hastaya iyileşeceği söylenir, kişinin iyileşeceğini düşünmesi sonucu ve buna inanması iyileşmeyi sağlar. Buna palesebo etkisi denilir.

palesebo1

Farmakolojik olarak hiçbir iyileştirme etkisi olmayan bu ilaçlar, tıbbın en başarılı ilaçları olarak hastaya sunulur. Buna inanan hasta kendini ilacı kullandığı sürede iyileştirmeye başlar. Plasebo etkisi ile hastaların kendini iyileştirmesi tıbben açıklanamasa bile bilimsel olarak araştırılmaktadır. Yüzlerce hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, plasebo ilaçların kanser dahil olmak üzere pek çok hastaya iyi geldiği görülmektedir.

palesebo2

Özellikle kanser hastalığında moralin yüksekliği ve iyileşmeye olan inanç çok önemlidir. Kemoterapi gören hastalarda, morali yüksek olanlar daha  başarılı sonuçlar almaktadır. Bu nedenle plasebo etkisi kanserli hastalara çok faydalıdır. hastanın aldığı ilaca inanması ve güvenmesi sonucu moralin yükselmesi ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanır.

palesebo3

Yapılan klinik deneylerde, depresyon hastalarının bir kısmına antidepresan ilaçlar, bir kısmına hiç bir etkisi olmayan plasebo ilaçlar verilmiştir. tedavi sonucunda plasebo ilaçlar alanlar iyileşme göstermiştir. Örnekleri arttırmak mümkündür. tuzlu su içilerek iyileşen ağrılar, boya sürülmesi ile tedavi olan siğiller en iyi örneklerdir.

palesebo4

Araştırmalarda, plasebo tedavisi gören ve iyileştirme gösteren kişilerde beynin prefrontal korteks bölgesinin normal kişilere göre daha fazla çalıştığı ortaya çıkmıştır. Bu bölge, ağrı, acı, sinirlilik, problem çözme yetisi ve kişiliğimizi şekillendirmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.