Menu

Pablo Picasso

picasso baş

Pablo Picasso, 1881 yılında ispanya Malaga’da doğmuştur. Küçük yaşlarda resime olan yeteneği keşfedilmiştir. Resimlerinde kullandığı çarpıcı desen ve renkler resimde yeni çığırları açmıştır. Picasso kendi başına bile bir ekoldür.

picasso1

1895 yılında Barcelona Güzel Sanatlar Resim bölümüne girer. Desenleri ve çalışmaları İspanyol dergilerinde yayınlanmaya başlar. 1900 yıllarının başında Fransa Paris’e gitti. Bir süre yoksullukla pençeleşti. Bu dönemde,  ağırlıklı olarak sirklere merak sardığından palyaço, akrobat resimleri yapmıştır. Fakat bu resimlerde mutluluktan çok hüznü resmetmiştir. Picasso‘nun bu dönemi mavi dönem olarak bilinir. (1902-07)

picasso2

Pembe dönemde ise Picasso ağırlıklı olarak pembe tonlarını kullanmıştır. Melankolik ve duygulu eserler ürettiği dönemdir ayrıca resimlerde desen ve çizgi kullanımı vardır. Picasso, Kübizimin temelini atmış olan ressamdır. Resimde kübizm, geometrik desenlerin kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Kübist ressamlar, üç boyutlu resimleri iki boyutlu hale getirmeye çalışmışlardır. Picasso resimlerinde objeleri ve insanları hem profil hem de önden görünüm olarak çalışmıştır.

picasso3

1. Dünya savaşında Roma’da yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde pek çok mitolojik eserde çalışmıştır. 1973 yılında eserlerinin toplam değeri yaklaşık 750 milyon dolar olarak kabul edilmektedir. Kübizm akımının en değerli eseri, Avignonlu Kadınlar, Fransa’da 1907 yılında yapılmıştır. En çok bilinen eseri ise,  Guernica’dır. Bu eser, Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasından sonra yapılmıştır.

picasso4

Son 50 Yorum
  1. Tülin Cevapla
  2. Muhammed Deniz Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.