Menu

Özgüven nasıl kazanılır

baş

Özgüven, kişinin hayatta attığı ya da atacağı her adımda kendine güvenmesi, hoşgörülü, esnek olması kendini beğenmesi ve takdir etmesidir. Özgüven eksikliği olan insanlarda hayatı sürdürmek ve kendini geliştirmek zordur. Peki, özgüven nasıl kazanılır ?

1

Özgüveni yerinde olan insanlar, kendisi hakkında gerçekçi ve pozitifdir.  Özgüven eksikliği olan insanlarda, pasif, boyun eğme, uyumsuzluk, yalnızlık ve eleştiri ile başa çıkamama vardır. Hatta aşağılık kompleksi, yalan söyleme gibi psikolojik sorunlar da sıklıkla görülür.

4

Özgüven eksikliği, çocukluk döneminde başlar. Genelde sert ve kuralcı ailelerde yetişen ve uyarılan, yaptıkları takdir edilmeyen çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir durumdur. İlerleyen yaşlarda, gerçekçi hayaller kurmamak, yanlış meslekler yapmak da özgüven eksikliğine neden olabilir. Dönemsel özgüven kaybı yaşanıyorsa bu atlatılabilir fakat, yerleşmiş bir özgüvensizlik kişinin yaşamını düzgün devam ettirmesi için bir psikolog eşliğinde tedavi edilmelidir.

3

Özgüveni kazanmak için ; Olumlu ve pozitif olmaya çalışın. Gerçek ve olabilecek hedefler belirleyin. Bir şey başardığınızda kendinizi ödüllendirin.Hayatta iyi yaptığını şeyleri ve özelliklerinize ağırlık verin. Başardığınız olaylara şansım yaver gitti diye düşünmeyin. Fikirlerinizi savunun.  Yapmak istemediğiniz her şeye hayır deyin. Sorunlarınızın bir listesini yapın ve bu konularda kendinizi geliştirmek için çalışın.

Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. abdul emik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.