Menu

Over kist torsiyonu ( yumurtalık dönmesi, burkulması )

over kist torsiyonu

Rahmin her iki tarafında rahime ve karın yan duvarına bağlarla tutunan organlara yumurtalık ( overler ) denmektedir. Over torsiyonu da yumurtalığın kendi etrafında dönmesi yani burkulması durumuna denmektedir. Kendi etrafında dönen yumurtalık rahime ve karın yan duvarına tutunduğu bağlarla birlikte döner ve burkulur. Bundan dolayı da bağların içinde yer alan kan damarları ya kan akışını zorlar ya da tıkanır. Acil jinekolojik hastalıklar içinde sık görülen rahatsızlıklardan birisidir.

Over torsiyonu nedenleri nelerdir?

* Over torsiyonu bütünüyle normal olan bir overde olabilmektedir. Torsiyona neden olan sebep overdeki bir kist ya da dermoid tümör olabilir.

* Yumurtalığın rahim ile arasındaki bağların uzun olması torsiyona neden olabilir.

* Hamilelik döneminde vücuttaki bağların ve dokuların elastikiyeti arttığından over torsiyonuna sebep olabilmektedir.

* Kısırlık tedavisi görenlerde yumurtalıkların fazlaca büyümesi ve üzerinde meydan gelen kistler over torsiyonunun sebeplerindendir.

* Doğuştan tüplerin büyük ve uzun olması, daha erken yaşlarda over torsiyonu oluşmasına neden olabilmektedir.

Over torsiyonu belirtileri nelerdir?

Karnın alt kısmında ve kasık bölgesinde birden bire başlayan hassasiyet ve ağrı oluşur. Bu ağrılar hem hafif hem de şiddetli olabilmektedir. Ağrı, hareket etmeyle beraber artış gösterebilir. Ayrıca bulantı ve kusma görülebildiği gibi ateşlenme de olabilir.

Kimi zaman yumurtalık kendi etrafında döner fakat sonrasında kendiliğinden düzelir ve tam bir torsiyon yaşanmaz. Bu duruma semi-torsiyon yani yarı torsiyon denmektedir. Semi-torsiyon durumunda ara ara şiddetli karın ağrısı yaşanır.

yumurtalık dönmesi burkulması

Over torsiyon tanısı;

Over torsiyonu tanısında en etkili yol ultrason muayenesidir. Doppler ultrasonografi, overe olan kaz akışında azalma ya da bütünüyle kesilme olup olmadığını gösterebilmektedir. Tomografi ile de büyümüş bir over ya da kitle görülebilmektedir, ancak over torsiyonu tanısında en kesin sonuç laparoskopi ile konulmaktadır.

Over torsiyonu komplikasyonları;

Nadiren de olsa enfeksiyon, sepsis, peritonit, iç genital organlarda yapışıklı, kısırlık ve kronik kasık ağrısına sebep olabilmektedir.

Over torsiyonu tedavisi;

Over torsiyonu için cerrahi tedavi yöntemi kullanılır. Erken tanı ile tedaviye başlanması o kadar iyidir. Geç kalındığında overe kan gitmemesinden ötürü overde nekroz ( doku ölümü ) artmakta, bütünüyle alınması durumuna gelebilmektedir.Erken yapılan tanı ile over alınmadan yalnızca döndürülerek eski haline getirilebilmektedir ve yeniden dönme yapmaması için de dokulara dikilebilmektedir. Tüm bu işlemlere rağmen yine de torsiyon gelişebilir. Fazlaca doku hasarı olmuş, şişmiş ve büyümüş ödemli overler ameliyatla alınmak durumundadır. Yumurtalığın birinin alınması erken menopoz ve kısırlık gibi sonuçlar da doğurabilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.