Otomobillerdeki hararet nedir ve nasıl olur
Menu

Otomobillerdeki hararet nedir ve nasıl olur

otomobillerde hararet sorunu

Otomobillerdeki hararet, motor sıcaklığının olması gerekenden çok daha fazla olmasıyla oluşan bir arızadır. Motorun soğumasını sağlayan fanın arıza yapması, fan müşirinin bozularak görevini yapamaması, suyun dolaşımını sağlayan devirdaim pompasının contalarının yanması ya da bozularak su kaçırması, radyatör hortumlarından birinin delinmesi ile su kaybının olması, radyatör kapağının zarar görmesi, alternatör kayışının kopması ya da gevşek olması aracın hararet yapmasını sağlayan nedenlerdir.

Motor sıcaklığının çok artması ve bu durumun fark edilmemesi neticesinde, aracın motor kısmından ve su haznesinden buhar çıkmaya başlamaktadır. Bunun anlamı da aracın hararet yaptığıdır.

Hararet olduğunda bilinmesi gerekli noktalar:

1- Araç kenara çekilerek durdurulur ve motorun soğuması için beklenir. Radyatör kapağının hemen açılması doğru değildir. Basınç ve sıcaklığın olduğu bu kapağın hemen açılması size zarar verebilir.

2- Motorun soğuması, radyatörün de sıcaklığının azalması ile radyatör kapağı açılmalıdır ve su seviyesi kontrol edilmelidir.

otomobillerin hararet yapması

3- Motor, klima sistemi ile alakalı olarak su eksiltmiş ve hararet yapmış olabilir. Bu ihtimal değerlendirildiğinde, radyatöre su ilave edilerek sorun çözülebilir.

4- Motordaki hararetin sebebi radyatörün su eksiltmesi dışında başka bir sebep ise, sorun kısa sürede çözümlenemeyebilir. Motordaki borulardan birinden su sızıntısı veya radyatörün delinmesi gibi bir durum varsa, ancak servis tarafından çözümlenebilir. Bu tarz bir durum söz konusu ise, otomobilin çalıştırılması yerine çekici ile servise götürülmesi en doğru harekettir.

Hararet olduktan hemen sonra sorun çözülmediyse, motorun çalışır durumda olması motora ciddi zararlar verebilir. Motorun segmanları ve parçaları metal olduğundan dolayı, yüksek ısı bu malzemelerde genleşme yaşanmasına neden olur ve ani bir soğuma sonrası da parçalar deforme olur ve yıpranır. Böyle bir durumda silindir kapak contasının yanma olasılığı yüksektir. Bu süreçte silindir ve piston arasındaki denge de bozulur, pistonlardaki alüminyum silindire yapışarak motoru kitler. Çok basit bir hararet nedeniyle aracın motoru tümden bakıma alınarak zaman ve para kaybetmenize neden olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.