Menu

Osteomiyelit (Kemik iliği iltihabı ) nedir

kemik iliği iltihabı

Kemik iliği iltihabı, eski zamanların en tehlikeli hastalıklarındandır. Bugün antibiyotik tedavisi ile önüne geçilebilir bir durumdur. Kemiklerde bakteri, mantarların üremesi nedeni ile oluşur. Kemikte olan kırıklar veya kan yolu ile taşınan bakteriler kemiğe yerleşerek yayılmaya başlarlar.

kemik iliği hastalığı

Cerrahi operasyonlar, kırık kemikler nedenli olarak kemiğe yerleşen bakteriler, kan yolu ile kemiklere taşınabilir. Kan yolu ile taşınma kemik iliği iltihaplarında en sık rastlanan durumdur. Stafilokok bakterisi kaynaklıdır. Bu bakteriler, çıban, apse gibi deri enfeksiyonlarına neden olurlar.  Bu sırada kan yolu ile kemiklere kadar taşınabilirler.

Kan dolaşımı ile beslenen kemiklerimiz, iltihaplanması nedeni ile yeterince beslenemez hale gelirler. Kemiklerde ölü hücreler hızla birikme yapmaya başlar ve diğer kemikler kendilerini korumak amaçlı kalınlaşır ve kalkan oluşturmaya başlar. Kemiklerde oluşan bu kalınlaşma, kemiklerin yapısını bozar ve kemikler dışarıya doğru açılmaya başlar. Deride açılmalar ve açılan deride iltihaplı akıntı oluşur. Bu akıntı aslında vücudun bağışıklık sisteminin yayılmayı önlemek için aldığı tedbirdir. İltihaplı olan deri çeşitli solüsyonlarla temizlenir.

Kemik iliği iltihabı tedavisi nasıl yapılır ?

Deride açılmaların ve iltihaplı yaraların olması durumun ilerlediğini gösterir. Bu nedenle, hemen tedaviye başlanmalıdır. Eklemlerde zorlanma, deri altı iltihap, kızarma, ateş, titreme kemik iltihabının başlıca belirtisidir. Hastalık başladıktan yaklaşık 25 gün sonra kemik filmlerinde görülür. Tedavide kullanılan yöntem, yüksek doz antibiyotiklerdir. İltihap biriken bölgenin boşaltılması, bölgenin temizliğinin yapılması sonrası yaklaşık 2 ay antibiyotik kullanılır. Ağrılar için ağrı kesici kullanılır ve kemiklerin alçı altına alınarak sabit durması sağlanır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.