Menu

Orman yönünden en zengin 10 ülke

orman yönünden zengin 10 ülke

Ormanlar, yerkürenin ciğerleridir. Dünya yaşamı için vazgeçilmez olan ormanlar erozyonu önleyen, hayvanların doğal su kaynağı, yer altı sularının oluşmasına yardımcı olan, toprağı tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önleyen, oksijen üreten ve hava kirliliğini önleyen, kısaca hayatımızın en önemli can damarları ormanlardır. İşte, dünyanın orman yönünden en zengin 10 ülkesi;

rusya

Rusya Federasyonu: 7 milyon 635 bin kilometrekarelik ormanlık alanıyla dünyanın en fazla orman alanına sahip ülkesidir. Ormanlık alanlar ülkenin yüz ölçümünün yüzde 45,5’ine tekabül etmektedir.

brezilya

Brezilya: 5 milyon 100 bin kilometrekare orman alanına sahip olan Brezilya dünyanın en büyük orman alanına sahip ikinci ülkesidir. Ülke alanına oranı ise yüzde 60’tır.

kanada

Kanada: Üçüncü sıradaki Kanada ise 4 milyon 455 bin kilometrekarelik bir orman alanına sahiptir. Ülkenin yüz ölçümüne oranı da yüzde 45,5 civarındadır.

abd

ABD: 2 milyon 809 bin kilometrekare ormanlık alanı olan ABD sıralamada dördüncü. Ülkenin yüz ölçümüne oranı ise yüzde 30’dur.

çin

Çin: 1 milyon 133 bin kilometrekare ormanlık alanı bulunan Çin’in ormanlarının yüz ölçümüne oranı yüzde 14,3’tür.

endonezya

Endonezya: 1 milyon 98 bin kilometrekare orman alanına sahip olan Endonezya ormanlarının yüz ölçümüne oranı ise yüzde 60,6’dır.

kongo zaire

Kongo-Zaire: 1 milyon 92 bin kilometrekarelik bir orman alanı bulunmaktadır. Yüz ölçümüne oranı da yüzde 49,2’dir.

peru

Peru: 645 bin kilometrekarelik bir orman alanı bulunan Peru’nun ormanlarının yüz ölçümüne oranı da yüzde 50’dir.

hindistan

Hindistan: 550 bin kilometrekarelik bir orman alanına sahiptir. Yüz ölçümüne oranı ise yüzde 21,9’dur.

meksika

Meksika: 490 bin kilometrekarelik orman alanı ile sıralamada 10. olan Meksika’nın ormanlarının yüz ölçümüne oranı, yüzde 25’tir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.