Organ nakli nedir
Menu

Organ nakli nedir

organ baş

Tedavi sadece organ değişimi ile yapılabilen hastalıklar, uygun organ bulunduğunda nakil yapılarak tedavi edilir. Organ nakli, tüm dünyanın olduğu gibi bizim ülkemizin de en büyük sorunudur. Ülkemizde yaklaşık 30 bin kişi kronik böbrek yetmezliğinden diyaliz cihazında yaşama bağlanmaya çalışıyor.

organ nakli1

Böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, ince bağırsak ülkemizde nakli yapılabilen organlardır. Kalp kapağı, kornea, kemik ve kemik iliği ise nakil yapılabilen dokulardır. Böbrekler kanı temizleyen organlarımızdır. Dakikada 1 litre kanı temizlerler. Böbreklerde oluşan tahribat veya organ dokusunun zarar görmesiyle fonksiyonlarını kaybederlerse böbrek nakli gerekir. Kalp kasını tutan ve harap eden rahatsızlıklarda kalp nakli gereklidir. Karaciğerde olan siroz, kronik sarılık ve karaciğer kanseri nedeni ile karaciğer nakli son çözümdür.

organ2

Organ nakli canlı ve kadavradan olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Kadavradan alınan organlarda ; trafik kazaları, ateşli silah yaralanmalarında, beyin ölümlerinde hastanın organları aile tarafından bağışlanırsa organ nakli yapılır. Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea kadavra nakillerinde alınan organlardır. Canlı donörlerde, organ nakli gereken kişinin yakın akrabaları doku, ve kan grupları tutarsa organ bağışı yapabilirler. Böbrek ve karaciğerin bir kısmı bu nakillerde kullanılabilir.

organ3

Beyin ölümü yaşayan ve organ bağışı yapabilen hastalar vardır. Beyin ölümü , beyin fonksiyonlarının geri dönüşümünün olmaması demektir.  Beyin ölümü yaşayan hastalar, solunum ve kalp atımını sadece gelişmiş makineler yardımı ile yapabilirler. Bu nedenle bu hastalar ölü olarak kabul edilirler. Beyin ölümü teşhisi koyulan hastaların normal hayata dönmesi mümkün değildir. Bu hastaların organları fonksiyonlarını kaybetmeden nakil izninin verilmesi gerekmektedir.

organ4

Beyin ölümü ve bitkisel hayatta olan hastalar arasında ki fark, bitkisel hayatta olan hastalar solunum ve kalp hareketlerini kendileri yaparlar ve bir süre sonra normal hayata dönebilirler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.