Omega-3 hakkında her şey
Menu

Omega-3 hakkında her şey

omega3

Omega3 ,vücutta üretilmeyen fakat çok faydalı bir yağ asidir. Kalp damar hastalıkları, ruhsal sağlıktan cilt yapısının düzenlenmesine kadar pek çok faydası olan omega3, yediğimiz yiyeceklerden veya takviye haplar ile alınır.

omega3 faydaları

Omega3’ün faydaları nelerdir?

Omega3 kan basıncını düşürücü, kan sulandırıcı etkilere sahiptir. Bağışıklığı hızla kuvvetlendirir. Anne karnında bebeklerin yeterli omega3 alması, bebeğin zeka gelişimine ve gözlerine çok faydalıdır. İngiltere’de yapılan araştırmalarda omega3 kullanan çocukların sınavlardan daha yüksek notlar aldığı anlaşılmıştır. Üstelik, genç yaşlarda düzenli omega3 alanların ilerleyen yaşlarda tip 2 diyabet riski düşmektedir.

Yapılan pek çok araştırmada, depresyonu olan bireylerin omega3 seviyeleri düşük çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak, omega3 depresyona anksiyete problemlerine iyi gelmektedir. Psikolojik problemlerde omega3 kullanmak bu nedenle çok etkilidir. Üstelik, cilt yapısını hızla onarması ve kırışıklıkları engellemesi nedeni ile kadınlara çok faydalıdır.

Günlük alınması gereken omega3 miktarı nedir?

Günlük, vücudumuzun ihtiyacı olan omega3 1-3 gr. aralığındadır. Sadece hamilelerde, günde 1-2 tablet kullanılması önerilir. Haftada 2-3 kez balık yiyenler o gün 1 gr. kadar omega3 almış olurlar.

Hangi besinlerde omega3 bulunur?

Tüm yağlı balıklarda omega3 bulunur. Fakat en fazla, somon, uskumru, ringa, ton, sardalye balıklarında çok daha yoğundur. Keten tohumu, ceviz, semizotu, bürüksel lahanası, kuru fasulye, nohut gibi gıdalar da bol miktarda omega3 vardır.

Balık yağı ile omega3 arasındaki fark nelerdir?

Balık yağı ve omega3 aynı şeyler değildir. Balık yağı alırken EPA ve DHA oranları yüksek olanlar omega 3 içerirler. Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağlar, EPA ve DHA oranı yüksek olanlar, E vitamini barındıranlar omega3’ün en sağlıklı olanlarıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.