Ölümcül olabilen en pahalı gıdalar
Menu

Ölümcül olabilen en pahalı gıdalar

matsutake mantar

Çoğunlukla pahalı yiyecekler tüketicilerin kafasında daha fazla saygı görüyor. İnsanların yaşayabilmeleri için tabi ki beslenmeleri gerekiyor. Ancak bazen, dünyanın en pahalı gıdaları lüks olsalar da hem sağlıksız hem de dehşet verici fiyatlarda olabiliyor. Bu gıdaların bazıları oldukça pahalı olduğu gibi, sağlık açısından tehlikeli de olabiliyor. İşte, dünyanın en pahalı, ancak ölümcül olabilen gıdaları;

elvers

1.. Elvers: Japonya’da balık pazarlarındaki kilogram fiyatı 6.000 dolar civarında olan Elvers, Kuzey Kutbunda yaşayan bir şeymiş gibi gelse de bir bebek yılan çeşididir. Bebek müren cinsi bu canlılar düzgün hazırlanmadığı taktirde kan zehirlenmesine, hatta iyi pişmemişlerse ölümcül bile olabiliyor.

geyik sütü peyniri

2. Geyik sütü peyniri: Kilogramı 500 dolar olan bu peynir geyik sütünden elde edilmekte. Geyik sütü yılın belirli zamanlarında alınabildiğinden pahalı bir peynir olmaktadır. Bu peyniri tüketen kişiler genellikle pürüzsüz, ipeksi ve yumuşak olduğunu söylerler, ancak çiğ geyik sütünden yapılmışsa sağlık bakımından tehlikeli olabiliyor.

ham istiridye

3. Çiğ İstiridyeler: Bir düzinesinin fiyatı ortalama 100 dolar olan çiğ istiridyeler, oldukça lezzetli bir besindir. Birçok lükse restoranda bulunabilmektedir. Daha çok afrodizyak etkisi olduğuna inanıldığı için lüks restoranlarda tercih edilir. Bazı istiridyeler Vibrio vulnificus olarak bilinen bakteri içermektedirler. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar için sakıncalı olan çiğ istiridyeler, gut hastalığı olanlar için tavsiye edilmemektedir.

matsutake mantar

4. Matsutake Mantarı: Bu Japon mantarı tatması cesaret isteyen bir gıda olarak belirtilir. Kilosu 2.000 dolar olan bu mantar son derece nadir bulunabilmektedir. Matsutake mantarı tehlikeli olmasa da, ona benzeyen bazı mantarlar yüksek oranda toksik içermektedir.  Deneyimsiz ve bilgisiz mantar toplayıcıları, matsutake mantarı sanarak zehirli mantarları toplayıp size satabilirler. Bilinmedik yerlerden ya da sokak satıcılarından satın almanız ölümcül bir hata olabilir.

chocopoligie

5. Chocopologie: Çikolata dünyanın en yerleşmiş gıdalarından biri olarak kabul edilir. Şekersiz olan çikolatalar kakao içermektedir. Valrhona kakao, Fransa’nın en lüks ve en çok aranan çikolatalarından bazılarında kullanılmaktadır. Fransa’nın merkeze uzak bir köyünde üretilen kakao ile üretilen çikolata, çikolata severler tarafından özellikle talep edilmektedir. Yüzde yetmişi Valhrona kakao olan Chocopologie‘nin kilosu 2.600 dolardan satılmaktadır ve dünyanın en pahalı çikolatası olarak kabul edilir. Bazı uzmanlar ham kakaonun bir hediye olduğunu söylese de, yüksek oranda ham kakao içeren Chocopologie, kalp rahatsızlığı olan kişilerde kalp hızını arttırma potansiyeline sahip. Ayrıca yüksek derecede bağımlılık yaptığı belirtilmektedir. Chocopologie tüketenlerde karaciğer hasarı ve yetmezliği görülmekte, her yıl yüzlerce kişinin toksik zehirlenme ile hastanelere gittiği bilinmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.