Menu

Okyanusun korkutan ve ürküten canlıları

hatchetfish

Okyanusun korkutan ve ürküten canlıları

Vücudunun şeklinden dolayı Deniz baltası adıyla bilinen bu korkunç balık bilimsel olarak Hatchetfish olarak tanınıyor.

hatchetfish-2

Atlantik , Pasifik ve Hint Okyanusları’nın Tropikal ve subtropikal sularında karanlık bölgelerde yaşayan deniz baltası, 2.5 santimden 12 santime kadar farklı boylarda bulunuyor.

hatchetfish-3

Vucüdunun alt kısmı şeffaf olan deniz baltası o yüzden yandan bir baltaya benziyor.

hatchetfish-4

Deniz yüzeyinden 50 metre ile 1500 metre altındaki derinliklerde rastlanıyor. Şeffaf bölümlerinde yer alan fosfor sayesinde en ufak bir ışıkta gümüş gibi parlıyor.

damla balığı

Dünyanın en çirkin hayvanı yapılan bir oylama sonucu ‘damla balığı’ olarak bilinen blobfish oldu.

damla balığı-2

Akışkan bir jel gibi görünen bu balık Çirkin Hayvanları Koruma Derneği’nin de maskotu olacak.

damla balığı 3

Dernek nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ancak ‘pandalar kadar sevimli olmadığı için’ korunmaya alınmayan hayvanlara dikkat çekmek için bir oylama düzenledi.

damla balığı 4

Damla balığının Avustralya’nın güney doğusundaki adalarda ve Tazmanya civarında okyanusun 600 ila bin 200 metre altında yaşadığı, yengeç ve ıstakozla beslendiği biliniyor.

fangtooth balığı-1

Fangtooth Balığı

fangtooth balığı-2

Göründüğü üzere uzun sivri dişleriyle ünlü olan bu balıklar, açık denizlerde yaşayan canlılar içinde en uzun dişlere sahiptir.

fangtooth-fish

Bu dişler nedeniyle ise ağızlarını kapatamazlar.

deniz hıyarı-1

Deniz Hıyarı

deniz hıyarı-2

Ağzı ve anüsü karşılıklı iki uçta bulunan bu deniz canlıları kendilerini yenileme özelliğine sahip.

deniz hıyarı-3

Midelerini anüslerinden çıkarıp ertaflarındaki tüm balıkları zehirleyebilirler ancak bu hayatlarına mal olur. Diğer yandan küçük çatlaklardan geçmek için kendilerini sıvıya dönüştürüp, tekrar eski hallerine dönebiliyorlar.

goblin köpekbalığı

Goblin Köpekbalığı
Ağzından ağız çıkan bu köpekbalığı görenleri adeta şoke ediyor. Goblin Balıkları Mitsukurina Owstoni, nadiren görülen derin denizlerde yaşayan köpek balığıdır. Bu köpek balıkları, özellikle okyanus yüzeyinin 200-250 metre altında güneş ışınlarının ulaşamadığı seviyede yaşamlarını sürdürürler.

goblin köpekbalığı-2

Bu köpek balığının en belirgin özelliği garip şekilli bir kafa yapısına ve benzersiz bir ağza sahip olmasıdır.

goblin köpekbalığı-3

Goblin köpekbalığı yaklaşık 3,6 metre uzunluğunda ortalama, yaklaşık 181 kilogram ağırlığındadır. ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmıştır. Japonya kıyılarında bulunan bu köpek balığı, Mitsukurina ailesine ait yaşayan tek canlı olma özelliğini taşıyor.

Flamingo Tongue Snail

Flamingo Tongue Snail

Diğer deniz tavşanlarından farklı olarak kabuklu bir salyangozdur. Tüm kabuğu canlı tarafından kaplanmış haldedir.

Flamingo Tongue Snail-2

Karayiplere özel bir canlı ve gorgon dallarının üzerinde yaşar, beslenir ve ürerler.

fener balığı

Fener Balığı

Ilık ve serin denizlerin kıyı kesimlerinde 500 m derinliğe kadar inen, diplerde yaşayan fenerbalıkları çok büyük başlı ve büyük ağızlıdır. Bedenleri sırt ve karına doğru yassılaşır. Gözler başın üst yanındadır.

fener balığı-2

Bu balıklar dipte, yosunlar arasında, yalnızca gözleri ve ağzı dışarda kalmak üzere, hiç kıpırdamadan beklerler. Sırt yüzgeçinin ilk ışınından çıkan ve ağzının üstüne kadar gelen dokunacın ucunda yer alan, püskül gibi kısımdan ışık yayar ve deniz dibinde oluşturduğu yakamozlarla avını yanına çeker ve birdenbire ağzını açarak yutar.

fener balığı3

Derisi pulsuz ya da düğmelidir. Alt çenelerinin ve başının çevresinden etlice saçaklar sarkar. İskeleti kemikleşmiştir. Dişleri tehlikelidir. Karasularımızda boyu 2 m’yi bulabilen bu hayvan çevresindeki her tür canlıya hatta deniz kuşlarına bile saldırır.

Son 50 Yorum
  1. Mehmet Eyripala
  2. Mehmet Eyripala

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.