Menu

Okyanus akıntıları

baş

Okyanus akıntıları sayesinde iklim ve hava sıcaklığı etkilenir. Okyanus akıntıları bu nedenle dünyamız için çok önemlidir. İşte, okyanus akıntıları ile ilgili bilmediklerimiz ;

1

Ekvator etrafından kutuplara doğru hareket eden okyanus akıntıları sıcak okyanus akıntısı olarak adlandırılır. Bu akıntıların en tanınmışları ; Gulf Stream, Brezilya, Alaska ve Kuro Şivo ‘dur.

2

Kutuplardan, ekvator çizgisine doğru hareket eden akıntılara soğuk su akıntısı denir. Bu akıntılar, geçtikleri bölgeyi soğuturlar. En tanınmışları ; Labrador, Kanarya, Benguela, Oya Şiva ‘dır.

4

Okyanus akıntıları, sıcaklık eğrilerinin denizler üzerinde sapmaya yol açmasını sağlar. Soğuk akıntılar ekvatora doğru, sıcak akıntılar kutuplara doğru eğrilerin yaklaşmasını sağlar. Gulf Stream tarafından, ocak ayında kuzey enleminde sıcaklık – derecelerde, Batı Avrupa kıyılarında + derecelerdedir.

5

Okyanus akıntılarının sıcak ve soğuk olarak karşılaştıkları yerde oksijen ve plankton bulunur. Böylece, balıkçılık yapılan alanlar okyanus akıntılarına bağlı olarak gelişir.

 

 

Son 50 Yorum
  1. ramazan
  2. sefacan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.