Menu

Okyanus akıntıları

baş

Okyanus akıntıları sayesinde iklim ve hava sıcaklığı etkilenir. Okyanus akıntıları bu nedenle dünyamız için çok önemlidir. İşte, okyanus akıntıları ile ilgili bilmediklerimiz ;

1

Ekvator etrafından kutuplara doğru hareket eden okyanus akıntıları sıcak okyanus akıntısı olarak adlandırılır. Bu akıntıların en tanınmışları ; Gulf Stream, Brezilya, Alaska ve Kuro Şivo ‘dur.

2

Kutuplardan, ekvator çizgisine doğru hareket eden akıntılara soğuk su akıntısı denir. Bu akıntılar, geçtikleri bölgeyi soğuturlar. En tanınmışları ; Labrador, Kanarya, Benguela, Oya Şiva ‘dır.

4

Okyanus akıntıları, sıcaklık eğrilerinin denizler üzerinde sapmaya yol açmasını sağlar. Soğuk akıntılar ekvatora doğru, sıcak akıntılar kutuplara doğru eğrilerin yaklaşmasını sağlar. Gulf Stream tarafından, ocak ayında kuzey enleminde sıcaklık – derecelerde, Batı Avrupa kıyılarında + derecelerdedir.

5

Okyanus akıntılarının sıcak ve soğuk olarak karşılaştıkları yerde oksijen ve plankton bulunur. Böylece, balıkçılık yapılan alanlar okyanus akıntılarına bağlı olarak gelişir.

 

 

Son 50 Yorum
  1. ramazan Cevapla
  2. sefacan Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.