Okul öncesi dönemde üstün zekalı çocuklar
Menu

Okul öncesi dönemde üstün zekalı çocuklar

üstün zekalı çocuklar

Üstün zekalı çocuklar, yaşıtlarından hemen fark edilirler. Daha zeki, daha hızlı öğrenme ve gelişmiş kelime haznesine sahiptirler. Üstün zekalı çocukları okul öncesinde anlamak ve onlara göre bir eğitim olanağı sunmak çok önemlidir.

okul öncesi üstün zekalı çocuk

Okul öncesinde üstün zekalı çocuk nasıl anlaşılır?

Hızlı öğrenir ve öğrendiklerini hemen kullanmaya başlar, yaşıtlarına göre daha olgundur ve ilginç cümleler kurar, diğer çocuklardan çok farklı ilgi alanlarına sahiptir,meraklıdır ve araştırır, az uyku uyur, duyarlıdır, bulmacalar, sayılarla ilgilidir, hayvanları sever, müzik sanat konularında yeteneklidir, belgeselleri sever, espri yeteneği gelişmiştir.

Üstün zekalı çocuklara nasıl davranılmalıdır?

Üstün zekalı çocuklar okumayı biraz yardım ya da kendiliğinden öğrenirler. Okumayı öğrenmesi ile birlikte çok fazla kitap okumaya başlarlar. Bu noktada bu çocuklara hikaye ve kitap okuyup ya da okumasını sağlayıp yorum yapması istenilebilir. Oyuncaklar, televizyon programları okumayı ve öğrenmeyi kuvvetlendirir. Fakat, televizyon seyretme sınırlandırılmalıdır.

Kitap okumayı bilmeyen bir çocuksa hikayeyi kendiniz ona okuyun. Sıklıkla ona sorular sorun ve hikayenin nasıl devam edeceğini anlatmasını isteyin. Hikayenin sonunda ne anladığını ve hangi dersi çıkarttığı konusunda tartışın.

Üstün zekalı çocukları resim yapmak için cesaretlendirmek çok önemlidir. Onun çizimlerini beğendiğinizi söyleyerek onu övün. Çeşitli hikayeler yazmasını isteyin ve bunları mutlaka saklayın. Mümkünse dünya hakkında onunla konuşun. Küresel ısınma, dünya ülkeleri ve kültürleri ile ilgili sohbetler yapın. Bir harita başında hangi ülkenin nerede olduğunu ona gösterin.

Özel bir kurum olan üstün zekalılar enstitüsü, değerlendirme, yönlendirme ve eğitim konusunda üstün zekalı çocuklara yardım etmektedir. Ne yazık ki başka bir kurum ülkemizde bu çocuklara yardım etmemektedir. Oyuncak satan mağazalarda olan zeka küpleri, pazıllar,  zeka oyunları çocuğa alınabilir. Üstün zekalı çocuklar için üretilen özel hafıza setleri, eğitim setleri ve pek çok kitap bulunmaktadır.

Üstün zekalı çocuklara okul seçmek

Ailenin maddi gücü yeterli değilse okul seçmekten çok öğretmen seçmek daha faydalıdır. Etrafınızda iyi öğretmen olarak bilinen ve iyi eğitimci olan öğretmenlerle diyaloğa geçin.

Çocuğu vereceğiniz okulu diğerlerinden ayıran özellikleri iyi test edin, kullandıkları kitapları inceleyin, okul içi aktiviteleri, okul kütüphanesini, öğretmenlerin ve yöneticilerin mesleki diplomalarını mutlaka inceleyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.