Menu

Okul öncesi dönemde çocukların gelişim özellikleri

okul öncesi çocuklarda gelişim

Çocukların okul öncesi dönemi olarak kabul edilen ilk 6 yıl, çocuğun gelişimi açısından en önemli zaman aralığıdır. Bu dönemde ileride şekillenecek olan karakter, gelişim tam manası ile gelişir. Bu nedenle, anne ve babalar çocuğunu iyi tanımalı ve sevgi vermelidir. Fakat, her yaşın gelişim özellikleri iyi bilinmelidir.

okul öncesi eğitim

Fiziksel ve motor gelişim

2 yaş

Dengeyi sağlayarak merdiven çıkma ve inme yapabilir, denge içinde dümdüz koşabilir, boncukları ipe dizebilir, 5-6 küple kule yapabilir, küçük ambalajları açabilir, kapı tokmaklarını çevirebilir.

3 yaş

Ana renkleri bilir, büyüklük, sayılar gibi kavramları anlayabilir, ayak değiştirerek merdiven çıkabilir, iki ayak üzerinde zıplar, topu yukarıya atabilir, boyama yapabilir, makas kullanabilir, kendi kendine giyinebilir, kolay bağlanan ayakkabıları giyer.

4 yaş

Bir hat üzerinde öne ve arkaya gidebilir, parmak ucunda koşabilir, müziğin ritmine uyarak dans edebilir, kalem ve boyaları rahatlıkla kullanır, elbiselerini giyer, yemek yer, tuvalete kendisi gider, üç tekerlekli bisiklete biner, top oynar, oyun oynama becerisi artar.

Bu dönemde çocuğu desteklemek için yapılacaklar

Çocuğun oyun ortamını ve hareket edebileceği alanı hazırlayın. Onun hareketlerini kısıtlamayın ve boşaltılmış bir alan oluşturun. Çocuğa zarar verecek eşyalar kaldırılmalı geri kalanlar yerinde kalmalıdır.

Çocuğun başarısız olduğu noktalarda ona destek verin, boyama, kesme ve yapıştırma yaparak etkinliklere katılın.

 Bilişsel ve dil gelişimi

2 yaşında

İstenildiğinde büyük ve küçüğü gösterebilir, 6 organın ismini söyler, dikey ve yatay çizgiyi taklit ederek çizer, arkadaşlarının ismini söyler, sürekli ne ve kim sorusunu kullanır, ben, bana, benim kelimelerini bilir.

3 yaşında

Ana renkleri bilir, büyük, sayı ve şekil kavramlarını bilir, kısa cümleler kurar, ben ve sen kelimelerini doğru kullanır, zaman kavramını bilir, merakı yüksektir, yardım ister, dikkat süresi kısadır, dil bilgisine uygun cümle kurar, tekerleme, şiir ve şarkıları hatırlar.

4 yaşında

Renk, büyüklük sayıları hatırlar, resim çizer, küçük makas kullanır, kalem tutabilir, bakarak harfleri yazmaya çalışır, çok konuşur, abartır, dikkat süresi uzar, matematiksel basit toplama yapar, neden sonuç ilişkisi yapar, nesnelerin benzerlik ve farklarını anlar, uzun cümle kurmaya başlar.

Çocuğu desteklemek için yapılacaklar

Bellek bu dönemde kısa süreli olduğundan bilgiler bölüm bölüm anlatılmalıdır.

Oyun oynaması bu dönem için çok önemlidir.

Özgürce oynayacağı bir alanı olmalıdır.

Çocuğa bol k,itap okuyun. Dinlediği öykü ile ilgili sorular sorun. Olayları doğru sıralamasına yardımcı olun.

Yürüyüş, spor, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılın.

Çocuğun konuşmasını kesmeyin kendini rahatça ifade edebilsin.

Sosyal ve duygusal gelişim

2 yaş

Çevresine merak duyar ve ilgisi çoktur, yerinde duramaz, engellendiğinde karşı çıkar, duygusal açıdan anne ve babaya bağımlıdır, rol ağırlıklı oyunlar oynar.

3 yaş

Ben merkezcidir. Cinsiyetini öğrenmiştir, yaptığı resimlerin övülmesinden hoşlanır, kendiyle oynayan arkadaşları vardır, paylaşma azdır, doğa ve hayvanlar ilgisini çeker, yetişkinleri taklit eder.

4 yaş

Duygularını ifade eder, oyuncakları hor kullanır, oyunu kurallar ile oynar, taklitler yapar, cinsiyetine göre davranmaya başlar, toplumsal kuralları öğrenir, masal dinlemeyi sever, nezaket sözcükleri kullanır, liderlik yapar, kendi haklarını savunur.

Çocuğu desteklemek için yapılacaklar

Çocuğunuza sorumluluklar verin. Onu bu konuda özendirin.

Çocuğa bu dönemde iyi model olmaya çalışın ve dikkatli olun.

Duygularını anlatması için ona zaman verin ve sabırlı olun.

Ona değer verin ve bir birey gibi davranın,

Diğer çocuklar ile asla kıyaslamayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.