Oktay Sinanoğlu kimdir
Menu

Oktay Sinanoğlu kimdir

oktay baş

Türk kimyacı ve moleküler biyolog olan Oktay Sinanoğlu, yaşamı boyunca kuantum mekaniği konusuna katkılar sağlamıştır. Hatta kimya biliminin kuantum içinde temellerini atmıştır. Dünyaca tanınan bir profesörümüzdür.

oktay1

Başkonsolos olan babası nedeniyle İtalya Bari’de doğmuştur. 1939 yılında  2. Dünya Savaşı nedeniyle Türkiye’ye dönmüşlerdir. 1953 yılında Ankara TED lisesini birincilikle bitirmiştir. Okulun verdiği burs ile Amerika’ya Kaliforniya Üniversitesinde Berkley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirmiştir. 1957 yılında yüksek kimya mühendisi olmuştur. 1960 yılında Yale üniversitesinde asistan profesör olmuştur.

oktay2

1963 yılında çözümlenemeyen matematik kuramını bilim dünyasına kazandırmış ve 26 yaşında profesör olmuştur. 20. yüzyıl içinde Yale üniversitesinde bu ünvanı alan ilk öğretim görevlisidir. 1962 yılında  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Danışman Profesör ünvanı vermiş aynı yıl Yale üniversitesinde ikinci bir kürsüye daha atanmıştır.  Dünyada yeni kurulan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerindendir. Dünyanın neredeyse her ülkesinde buluş ve kuramları ile ilgili konferanslar vermiştir.

oktay3

Oktay Sinanoğlu, 1993 yılında Yale Üniversitesinden erken emekli olmuştur. Türkiye’ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesinde Kimya bölümünde profesör olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında emekli oldu. Türkiye’ye geldiğinde Türk ulusal kimliği ve Türk dili ile ilgili milliyetçi görüşlerini anlatmıştır eğitimin ana dilde olması gerektiği anlatmıştır. Hatta Türkçe’nin matematiksel yapısı nedeni ile en iyi bilim dili olduğunu savunmuştur.

oktay4

Oktay Sinanoğlunun tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:

Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı
Solvophobic Theory (1964) – Çözgen-iter kuramı
Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı
Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik
Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.