Öksürük nedir
Menu

Öksürük nedir

Solunum yolu tıkanıklarını ve yabancı maddeleri atmak için bir savunma refleksidir. Derin bir soluk alarak, gırtlak girişinin kapanması ve daha sonra açılarak havanın ve yabancı maddelerin atımına öksürük diyoruz. Öksürük, yutak, gırtlak, kulak, soluk borusu, bronşlar ve akciğer zarından kaynaklı olabilir.

Öksürük nasıl oluşur?

Öksürük üç aşama ile oluşmaktadır. Birinci aşamada derin bir nefes alınır. Bu nefes almanın sonunda gırtlak girişi kapanır. İkinci aşamada gırtlak kapalıyken soluk borusu ve akciğerlerde hava basıncı hızla artar. Üçüncü aşamada, gırtlak bir anda açılır ve basınçlı hava gürültü ve basınç ile dışarı çıkar. Öksürük sırasında, bronşlardan geçen hava saniyede 2 metre basınçlı iken, gırtlaktan geçen hava 120 metre hıza çıkabilir. Bunun sayesinde, balgam ve yabancı maddeler atılabilmektedir. Öksürüğün her aşamasında diyafram kası kasılmaktadır. Bronşlarda oluşan balgamın ağza kadar gelmesi için arka arkaya öksürük olmak zorundadır. Öksürüğün şekli, nefes borusu ve bronş mukozasının durumuna göre değişmektedir.

Öksürük çeşitleri

Üst solunum yollarının iltihabi durumlarında, kuru ve tahriş eden bir öksürük vardır. Bademcikler şiştiğinde, yutağı tıkadığı için boğuk ve kalın bir öksürük vardır. Balgamlı öksürüklere yaş, balgamsız öksürüklere kuru öksürük denilmektedir. Üst solunum yolları rahatsızlığında inatçı ve hiç durmayan bir öksürük oluşabilir. Bazen de hiç öksürük olmaz. Çok ağır hastalıklarda bile çok az öksürük görülebilir. Arka arkaya başlayan ve düdük sesi gibi soluk aldıran öksürüğe Kentöz öksürük denilmektedir. Bu öksürük tipi, boğmaca hastalığında sıklıkla görülebilen türdür.

Nedenleri

Öksürüğe yol açan pek çok hastalık türü vardır. İltihaplar, mekanik, kimyasal, ısı karakterli öksürük çeşitleri vardır. Akciğer kanserinden, tozlu havaya, zatürreden, gribe kadar pek çok hastalığın habercisi öksürüktür. Öksürük tıpta bir hastalık olarak kabul edilmez, hastalık habercisi olarak kabul edilir. Bu nedenle, altında yatan hastalık bulunmalı ve tedavi edilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.