Menu

Öksürüğü kesen mucize bitkiler


Öksürük, hava yollarının tıkanıklığının açılması için yaptığımız bir olaydır. Pek çok nedeni olabilir. Sürekli olan öksürüklerde mutlaka doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü, öksürük alt yapısında ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle zatürre, akciğer kanseri, akciğerlerde iltihaplar kaynaklı öksürükler tehlikelidirler.

Öksürüğü kesmek için uzmanlar bol su içilmesini önerirler. Su balgamın atılımını fazlalaştırırken, boğazı yumuşatır ve gıcığı alır. Gıcık halinde oluşan öksürük genelde geniz akıntısı kaynaklıdır. Geniz akıntısının fazla olduğu kişilerde genelde gıcıkla beraber öksürük görülür. Sinüzit dahil olmak üzere, üst solunum yolları enfeksiyonları ve reflü boğazda gıcık yapmaktadır.

öksürük

Gıcıkla birlikte oluşan öksürüğü kesmek için, evde yapılacak olan belirli karışımlar vardır. Öksürüğü kesen mucize karışımlardan en etkili olanlar aşağıda verilmiştir.

Karabiber çayı ;  Karabiber yapısında bulunan kimyasallar nedeni ile balgam oluşumunu hızlandırır. Özellikle karabiber ve bal karışımı öksürüğü yavaşlatır. Karabiber çayı yapmak için, 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülerek yaklaşık 10 dakika kadar demlendirilir. Demlenen çay süzülür ve içilir. Bu çay, balgamlı öksürüğü ve gıcığı alır.

Kekik ve bal çayı ; Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve bronşitte kesinlikle çok etkili olan kekik ve bal çayı öksürüğü keser. Kekik yaprakları kaynar suda 10 dakika demlenip, üzerine bir kaşık bal koyularak içilir.

Limon, karabiber ; Bir limon dörde bölünüp, bir parçasının üzerine karabiber ve tuz atılır. Bu parça yenilirse öksürüğü kesmektedir.

Ilık süt ve bal ; Ilık süt içine 1 kaşık bal atılarak içilirse, öksürüğü durdurur ve gıcığı engeller.

Sirke ; Boğazda oluşan yanma ve öksürüğe karşı 1 kaşık sirke içmek öksürüğü ve boğaz ağrısını keser. Fakat, bunun için midenizin sağlam olması gerekmektedir. Mide sorunlarınız varsa sirke kullanmamalısınız.

Badem ve portakal suyu ; Bademleri mutfak robotunda çekin ve 1 fincan portakal suyu ile karıştırarak tüketin. Bu karışım boğaza çok iyi gelir ve öksürüğü keser.
One Response
  1. Ayşe TOPÇU

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.